Vládny návrh ukončenia doby uhoľnej nie je kompilát, ale opajcát

Autor: Karol Galek | 13.12.2018 o 12:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1140x

Vláda sa konečne zaoberala hornou Nitrou. A hoci pôvodne chceli zase iba prihrať peniaze majiteľom baní, kritiku napokon neustáli a chov rybičiek aj pestovanie rajčín škrtli.

Minimálne z materiálu, ktorí mali na poslednom rokovaní. Ten vraj písali na úrade podpredsedu vlády a ministerstve hospodárstva, no bolo zaujímavé čítať, čím všetkým ich návrhy politických oponentov dokázali inšpirovať. V podstate ide o opajcát (dnes taký obľúbený spôsob "písania") toho, čo SaS hovorí posledné dva roky. Od využitia eurofondov, cez riešenie cestného a železničného spojenia hornej Nitry až po ukončenie dotovania elektriny z domáceho uhlia v roku 2023.

A to naše návrhy vždy spochybňovali a zosmiešňovali. Stačí si spomenúť na Jaguar expres ako obojsmerné otvorenie regiónu smerom na Nitru. Podpredseda vlády Richard Raši to zrazu prezentuje ako hotovú vec. No nie je dôležité kto čo navrhol, ale aký a kedy z toho budú mať úžitok ľudia. Z tohto pohľadu je preto škoda tých dvoch premrhaných rokov. Stačilo vláde viac počúvať a menej politikárčiť a premena hornej Nitry mohla byť už omnoho ďalej, ako len na papieri.

Teraz ale už naozaj nesmieme stratiť ani minútu. Na prvom mieste musia byť Hornonitrania a baníci, nie majitelia baní. Pôvodné návrhy vlády totiž vyzerali, že sú nastavené najmä na nich. Pokiaľ sa ale uhoľný barón Peter Čičmanec dokáže presadiť na trhu, nikto mu v činnosti brániť nebude. Bez dotácií a podpory, z ktorej by zrejme aj tak väčšina opäť skončila v alobale. No a samozrejme bez škodenia životnému prostrediu, či ohrozovania baníkov na živote a ľudí na zdraví.

A čo my ostatní? V dobe po uhlí ubudne na Slovensku počet nových onkologických ochorení, na zdravotných benefitoch podľa správy Inštitútu pre environmentálnu politiku ušetríme každoročne pol miliardy eur a v cenách elektriny 115 miliónov. Akurát strana Smer-SD zrejme príde o nemálo peňazí zarobených vlastnou hlavou.

Svetlo na konci alobalového tunela je nádejou aj pre baníkov. Konečne majú šancu na lepšie platenú, no hlavne bezpečnejšiu prácu. 172 úrazov len v roku 2016 a v porovnaní s inými odvetviami sedemnásobne viac invalidov je naozaj strašná bilancia. Preto, pán Fico, prestaňte konečne klamať baníkom, že inde si prácu nenájdu. Sú to bystrí a pracovití ľudia. Život po uhlí bude aj pre nich omnoho kvalitnejší a zmysluplnejší!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Lengvarského spochybňuje jeho rozvláčne tempo (komentár)

Ešte jeden lockdown by znamenal krížik nad celou vládou.


Už ste čítali?