Nemožné sa stalo skutočnosťou! Alobalové dotácie skončia v roku 2023

Autor: Karol Galek | 20.11.2018 o 10:37 | (upravené 20.11.2018 o 17:06) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  1604x

Minister Žiga ohlásil koniec dotovania elektriny z domáceho uhlia o päť rokov. Je jedno, či tak reagoval na výzvu opozície alebo tlak Európskej komisie. Od teraz už totiž nie sú dôležití politici a ich vyjadrenia, ale ľudia.

Obyvateľov hornej Nitry tak čaká veľká zmena. Dnes majú  znečistené ovzdušie, arzén v riekach, poddolované územie a napríklad v okrese Prievidza o 20% vyšší výskyt onkologických ochorení. Nič z toho sa síce lusknutím prstov o päť rokov nezmení, ale aspoň zastaví. Uhoľná elektráreň v Novákoch, druhý najväčší znečisťovateľ ovzdušia na Slovensku, je dnes totiž v prevádzke iba vďaka nariadeniu vlády a dotáciám, na ktoré sa všetci skladáme v cene elektriny. Po roku 2023, čo je naozaj už krajný termín jej životnosti, ju tak budú môcť Slovenské elektrárne bez výčitiek a sankcií zatvoriť.

A pokiaľ si Hornonitrianske bane Prievidza ako jediný oficiálny dodávateľ uhlia pre elektráreň v Novákoch nedokážu nájsť iného odberateľa na trhu, musia nabrať spätný chod a začať s rekultiváciou územia aj podzemia. Na toto si celé tie roky ťažby – verme - šetrili v rezervnom fonde. Aj vďaka tomu si mnohí baníci nájdu uplatnenie na ďalšie roky. O ostatných sa pobijú zamestnávatelia v regióne, ktorí trpia už dnes nedostatkom pracovných síl. Ponúknuť im vedia zdravšie a bezpečnejšie pracovné prostredie a často aj lepšie platové ohodnotenie. Toto všetko za predpokladu že sa slovenskej ekonomike bude naďalej dariť. Aj preto sme tak tlačili na ministra a rok 2023 považujeme za hraničný.

Hornonitrania a baníci ale nie sú jediní, čo budú mať prospech z ukončenia „alobalových“ dotácií. Cena elektriny je dnes kvôli povinnému výkupu trojnásobne predraženého nekvalitného uhlia zaťažená sumou 115 miliónov eur ročne. Celkovo nás to ako spotrebiteľov elektriny za tie roky stálo 800 miliónov eur. Koľko z toho reálne skončilo v povestnom alobale sa dnes už asi nedozvieme. Ľudia sa však môžu tešiť na nižšie účty za elektrinu. Rodina s ročnou priemernou spotrebou elektriny 2,5 MWh by po roku 2023 mohla ušetriť až 13 eur. Toto zase za predpokladu, že si vláda nevymyslí ďalšiu ťarchu, ktorú prenesie do cien elektriny.

A prečo až v roku 2023? Ako sa hovorí, nemožné na počkanie, zázraky do troch dní. V tomto prípade je však viac ako zázrak, že minister Žiga pristúpil aspoň na tento termín. V minulosti sme pritom navrhovali skoršie ukončenie podpory s tým, že až do roku 2023 by povinnosť platenia dotácií prešla na štát. Napokon politici si to vymysleli, tak nech za to preberú aj zodpovednosť. Akokoľvek to dovtedy bude, dôležité je povedať, že niektoré procesy sa urýchliť nedajú. Na jednej strane je potrebné región otvoriť dobudovaním diaľničného napojenia na Trenčín a rekonštrukciou železničnej trate do Nitry, na druhej ho pripraviť na premenu. Energetickú aj priemyselnú. Pred odstavením elektrárne v Novákoch je napríklad potrebné doriešiť náhradný zdroj tepla pre Nováky aj Prievidzu. Taktiež je potrebné začať s rekvalifikáciou ľudí. Štát dlhé roky umelo deformoval zamestnávateľské prostredie v regióne, preto sa teraz ani jednému z nich nemôže len tak otočiť chrbtom.

Z tohto pohľadu je rok 2023 pomerne šibeničný. Je veľkou škodou, že minister Žiga toľko otáľal. Napokon opozičné návrhy, ktoré teraz konečne uznal, mal na stole viac ako dva roky. Ale ako sa hovorí, radšej neskoro ako nikdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rybníček: Holého stavebný zákon urobí zo Slovenska korupčné eldorádo

S čím nesúhlasia samosprávy v návrhu Štefana Holého?

Zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik

Informáciu potvrdila Ftáčnikova dcéra.

Komentár Petra Schutza

Základné právo na vakcínu

Samotné odtajnenie receptúry ešte žiadny efektívny boj proti pandémii negarantuje.


Už ste čítali?