Čo sa skrýva za úsmevmi v Mochovciach

Autor: Karol Galek | 28.9.2018 o 10:33 | (upravené 28.9.2018 o 11:01) Karma článku: 2,53 | Prečítané:  1256x

V stredu sme si ako členovia parlamentného hospodárskeho výboru boli pozrieť elektráreň v Mochovciach. V médiách sa následne prezentovala plná spokojnosť poslancov s dostavbou. Ale naozaj tomu bolo tak?

Poslanecký prieskum v Mochovciach som na poslednej schôdzi navrhol v parlamente, kolegovia z koalície ho však neschválili. Pozvánka, ktorá prišla na výbor od samotného vedenia Slovenských elektrární, ma preto mimoriadne potešila. Sedem z trinástich členov prijalo pozvanie pozrieť si, ako taká elektráreň vôbec vyzerá. Paradoxne, Robert Fico, ktorý je taktiež členom hospodárskeho výboru a Slovenské elektrárne do dostavby Mochoviec pred desiatimi rokmi pod hrozbou zoštátnenia dotlačil, sa na obhliadke nezúčastnil. Rovnako ako sa doteraz nezúčastnil ani na jednom jedinom rokovaní výboru.

Diabol sa skrýva v detailoch

Cieľom obhliadky dostavovanej atómovej elektrárne v Mochovciach bolo zoznámiť sa so stavbou priamo na mieste a klásť otázky ohľadom bezpečnosti a harmonogramu zástupcom Slovenských elektrární, ako aj Úradu jadrového dozoru. Vo výbore nemáme žiadneho jadrového inžiniera ani bezpečnostného technika a našou úlohou nebolo odobriť postup prác, či posúdiť stav bezpečnosti. Na to je na stavbe päť inšpektorov priamo z Úradu jadrového dozoru  a ďalšie desiatky vyhodnocujú zasielané výsledky v ich sídle. Pani Žiaková, riaditeľka Úradu, nás ubezpečila, že ako preverujú každý jeden zvar, tak preverujú aj každý jeden podnet. A to aj anonymný. Opätovne nám tiež zdôraznila, že nepovolí začatie prevádzky, pokiaľ by mala akékoľvek pochybnosti o bezpečnosti elektrárne.

Následne sme absolvovali aj exkurziu oboma dokončovanými blokmi. Musím priznať, že samotná stavba je veľmi pôsobivá. Vidieť reaktor, parogenerátor, všetky tie potrubia, turbíny a čerpadlá je aj pre netechnika zážitok. Žiadne trhliny v chladiacej veži či káble trčiace zo zeme sme nevideli, avšak to som ani neočakával. Pretože, ako sa hovorí, diabol sa skrýva v detailoch. Tie bezpečnostné a technické sú na posúdení Úradu, dodržanie termínov a financovania je v rukách vedenia Slovenských elektrární. Napriek ubezpečeniu generálneho riaditeľa Branislava Strýčka nad ich reálnosťou visí viacero otáznikov.

Harmonogram na gumičke

Ako vyplynulo aj z diskusie, harmonogram dostavby tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce bol a naďalej ostáva veľmi napätý a nepripúšťa žiadne zaváhania. Týchto pritom v minulosti bolo na elektrárni viac než dosť. Už len príprava na studenú hydroskúšku trvala takmer deväť mesiacov. Samotná skúška bola síce hotová za 37 dní, ale výrazne dlhšie trvať ani nemohla. Predpísané trvania skrátka nepustia. Odstraňovanie zistených nedostatkov práve prebieha a koncom roka sa má začať s horúcou hydroskúškou. Tá má rovnako predpísané trvanie 39 dní a rovnako ako tehotenstvo sa nedá nijako urýchliť.

Následne sa opäť budú odstraňovať zistené nedostatky a potom by už malo dôjsť k tomu veľkému dňu, keď sa do tretieho bloku zavezie palivo. To je dokonca už objednané. Avšak! Všetko musí byť v poriadku a elektráreň musí mať povolenie od Úradu jadrového dozoru. Ešte predtým je tiež naplánovaná aj misia Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových zariadení (WANO). Práve ona pri poslednej kontrole vytkla viacero nedostatkov v oblasti riadenia a zodpovednosti dodávateľov.

V dlhoch až po uši

Samozrejme, všetky nedostatky sú odstrániteľné, otázkou je ale opäť čas. A tento Slovenské elektrárne naozaj nemajú. Dodržanie termínu uvedenia elektrárne do komerčnej prevádzky je totiž kľúčový aj kvôli financovaniu. Všetok hnuteľný aj nehnuteľný majetok Slovenských elektrární je založený, pričom Slovenská republika ako tretinový vlastník je zodpovedná za priamo úmernú časť. Pomyselné presýpacie hodiny si banky nastavili tak, aby ich posledné zrnko trpezlivosti pretieklo 31. 12. 2019. Tento termín platí v prípade tretieho bloku, štvrtý blok by mal byť dokončený o rok neskôr. A ten je rozhodujúci. Ak by bol totiž v prevádzke iba jeden blok, úvery vo výške 4,2 miliardy by Slovenské elektrárne neboli nikdy schopné splatiť. Stačí teda ďalšie polročné oneskorenie a banky si Slovenské elektrárne rozoberú na súčiastky. Vrátane nášho tretinového podielu. Možno aj preto nebol Robert Fico ochotný ísť s nami do Mochoviec. Hanba nepustila.

V prípade tejto elektrárne sa tak Slovensko ocitlo medzi dvoma mlynskými kameňmi. Otázkou však nie je, či dostavať, alebo nedostavať, ale ako dostavať bezpečne a včas. Toto je dôležité aj z dôvodu, aby sa Slováci nemuseli na túto čiernu dieru v našej ekonomike skladať už ani jediným centom navyše. Počas exkurzie som preto požiadal generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka, aby nás pred a po každom míľniku, ale aj v prípade akýchkoľvek problémov pravidelne a pravdivo informoval. Takýto prísľub som aj dostal. Stavbu sme už totiž videli, no dôležitejší ako obal je obsah.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?