Obedy ani vlaky nie sú zadarmo, zaplatíme ich aj v cene elektriny

Autor: Karol Galek | 13.9.2018 o 11:15 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  2663x

Cena elektriny na trhu letí hore a podľa Ľubomíra Jahnátka, predsedu regulačného úradu, na to doplatia ľudia. On s tým vraj nevie nič urobiť. Dovolím si ho zacitovať: „Štát zarobí a bežný občan zaplatí.“

Nemusí to tak byť. Dodávka tvorí iba asi tretinu z koncovej ceny elektriny. Na regulačnom úrade okrem trojeurového odvodu do jadrového fondu vedia ovplyvniť všetky ostatné regulované zložky, ako sú poplatky za distribúciu, straty, či dotácie pre výrobcov, ktoré spolu s elektrinou platíme. Tieto boli v dobe poklesu cien elektriny často umelo, ale o to pravidelnejšie, zvyšované.  Robert Fico si na tom dokonca postavil kampaň, keď sa na nás vyškieral z plagátov a tvrdil, že vďaka nemu sú ceny energií stabilné. Opak bol však pravdou. Boli iba stabilne vysoké!

Teraz, keď cena elektriny stúpa a napríklad vplyv dotácií na koncovú cenu elektriny by sa mal znižovať, Ľubomír Jahnátek sa rozhodol všetkým Slovákom naopak ešte viacej priťažiť. Zdraviu a životnému prostrediu škodlivú výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktorá nás už dnes stojí ročne 98 miliónov eur, od septembra potichučky zadotoval ďalšími 18 miliónmi, na ktoré sa máme opäť všetci poskladať. Za túto sumu by všetky domácnosti v okrese Prievidza mohli mať elektrinu celý rok zadarmo.

Toto urobil koncom uhorkovej sezóny rýchlou a tichou zmenou cenového rozhodnutia, ktoré určuje doplatok pre Slovenské elektrárne za elektrinu vyrobenú z uhlia dodávaného Hornonitrianskymi baňami Prievidza. Medializované zdôvodnenie hovorí o zvýšení cien emisií na burze. Tieto sa síce naozaj zvýšili, ale v cene elektriny vyrobenej z uhlia sa to môže prejaviť až v ďalších rokoch. Tak je to jasne napísané v platnej vyhláške.

Nechce sa mi veriť, že by tento síce politický nominant, no súčasne aj štátny úradník zodpovedný za svoje rozhodnutia, takto okato a svojvoľne porušoval vlastné predpisy. Alebo že by pre médiá klamal a v skutočnosti novú cenu ovplyvnili nie emisie, ale niečo iné? Napríklad zvýšená cena uhlia, keďže v Novákoch sú kotle často pokazené? A keď už uhlie nestíhajú spáliť, tak ho v záujme garantovaných ziskov súkromnej spoločnosti dodávajúcej uhlie musia aspoň zdražiť?

Ešte hrozivejšie vyznieva reakcia regulačného úradu. Príjem zo zvýšenia cien emisných povoleniek vraj nezostáva v majetku regulovaných subjektov, ale je príjmom štátneho rozpočtu. Majú tak byť emisné povolenky ďalšou skrytou daňou, ktorú budú platiť ľudia v cene elektriny, aby bolo na vlaky či obedy zadarmo? Z jedného vrecka nám tak štát opäť ťahá milióny, aby do druhého nasypal pár drobných.

Odpoveď na otázku, aký je pravý dôvod toho, že Ľubomír Jahnátek z večera do rána zaťažil naše účty za elektrinu ďalšími 18 miliónmi eur, nám dá zrejme až generálny prokurátor, ktorého sme o to požiadali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rybníček: Holého stavebný zákon urobí zo Slovenska korupčné eldorádo

S čím nesúhlasia samosprávy v návrhu Štefana Holého?

Zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik

Informáciu potvrdila Ftáčnikova dcéra.

Komentár Petra Schutza

Základné právo na vakcínu

Samotné odtajnenie receptúry ešte žiadny efektívny boj proti pandémii negarantuje.


Už ste čítali?