Ako Fico zarobil a aj minul 6 miliárd vlastnou hlavou

Autor: Karol Galek | 19.6.2018 o 11:23 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  9802x

Nová atómka na Slovensku nateraz nebude. Oficiálne to potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga. Reč je o plánovanom piatom bloku, v Jaslovských Bohuniciach, papierovom projekte, ktorý nás doteraz stál minimálne 27 miliónov eur.

Tieto peniaze boli za takmer 9 rokov fungovania Jadrovej energetickej spoločnosti JESS, kde je vlastníkom 51% akcií štát a zvyšok patrí českej energetickej skupine ČEZ, minuté na projektovú prípravu povolenia, posudzovanie vplyvu na životné prostredie, či výkup pozemkov. Mnohé z povolení pritom v roku 2023 strácajú platnosť a s nimi sa definitívne stratí aj 27 miliónov. Za podobnú sumu chcela vláda podporiť výstavbu 1 500 bytov pre mladých.

Podľa slov ministra Žigu možno projekt piateho jadrového bloku v Bohuniciach považovať za zmrazený, a to z dôvodu nízkej ceny elektriny na trhu. Táto je však dnes paradoxne na rovnakej úrovni ako v roku 2009, keď sa s projektom začalo. Ba čo viac, dnes dokonca opäť rastie.

Zdá sa, že zas pravá ruka tejto vlády nevie, čo robí ľavá. S novým jadrovým blokom v Bohuniciach za 4 miliardy eur sa totiž počíta aj v Návrhu národného investičného plánu na roky 2018-2030, ktorý iba minulý mesiac posunul do pripomienkového konania podpredseda vlády Richard Raši.

Euro sem, euro tam... Ako sa totiž dozvedáme, nie 4, ale napokon to malo byť dokonca 6 miliárd eur. Projekt novej atómky bol veľkým snom Roberta Fica, ktorý nikdy nemíňa v malom a nikdy zo svojho. Dôkazom sú aj Mochovce, kde sa hneď po privatizácii Slovenských elektrární s talianskym Enelom „dohodol“ na dostavbe. Dohoda spočívala v tom, že tak ako Slovensko, tak ani Taliani si nebudú zo spoločného podniku vyplácať žiadne dividendy a celý zisk bude investovaný do tretieho a štvrtého bloku. Pôvodne sa hovorilo o spustení do prevádzky v roku 2012 a 2,8 miliarde eur. Dnes je rok 2018, minutých bolo 5,4 miliardy eur a stále nič.

Teda nič pre Slovákov. Získali Taliani, keďže mnohé subdodávky išli cez ich dcérske firmy. A v hanbe neostal ani „náš človek“. Napríklad taká firma ENSECO pána Práznovského, ktorý pôsobil ako poradca pre energetiku v prvej vláde Roberta Fica má vďaka prácam na Mochovciach dlhodobo isté tržby, od 40 do 80 miliónov eur ročne.

Ale späť k piatemu bloku v Bohuniciach. Elektrina stojí rovnako ako vtedy, keď sa zakladal JESS, a tiež už vtedy bola rozbehnutá dostavba Mochoviec, ktoré nám mali zabezpečiť energetickú sebestačnosť. V skutočnosti po spustení tretieho a štvrtého bloku bude Slovensko vyrábať o 15 % viac ako je naša spotreba. A teda ak sa neoplatí do bohunického projektu investovať dnes, pre rovnaké dôvody musel byť nezmyslom už v roku 2009.

Ficova logika však nepustí. 6 miliárd sme síce minuli na Mochovce, z ktorých nikto nikdy neuvidí ani cent, na druhej strane sme však ušetril rovnakú sumu zastavením projektu, ktorý sme ale ani nikdy nepotrebovali. Takže sme na nule a vlastne nič sa nestalo. A tých 27 miliónov za projekty – vzdušné zámky? Práca vlastnou hlavou predsa niečo stojí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?