reklama

Hrozba zvyšovania cien energií je opäť aktuálna

Ceny energií na trhoch rastú a je možné očakávať, že na budúci rok porastú aj pre ľudí a podnikateľov na Slovensku. Regulačný úrad ÚRSO dostal nové cenové návrhy a je na ťahu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nech už sa nový predseda ÚRSO rozhodne akokoľvek, nebude to mať vôbec ľahké. Obzvlášť v prípade elektriny. Kým v minulosti trhové ceny tejto komodity klesali, Robert Fico sa staral o to, aby tie koncové ostali stabilne vysoké.

Vývoj cien na trhu s elektrinou v SR v období od 1. 1. 2015
Vývoj cien na trhu s elektrinou v SR v období od 1. 1. 2015 (zdroj: PXE)

Na plagátoch aj v realite. Zasahovaním do nezávislosti regulácie, ako aj ich dorovnávaním cez rôzne politické rozhodnutia. Tieto však so samotnou elektrinou nemajú nič spoločné. Dnes sa v jej cene skladáme na podporu aj takej, čo sa vyrobí z domáceho uhlia, či obnoviteľných zdrojov. Jedným vrzom si tak životné prostredie chránime a súčasne ničíme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho sa práve koncové ceny energií stali vďačným nástrojom na dotovanie štátneho rozpočtu. Vyťahovanie dividend z pološtátnych distribučiek, či štátnej akciovky starajúcej sa o prenos elektriny, je obľúbeným trikom Roberta Fica. Z týchto skrytých daní si následne pred voľbami kupuje voličov, ako sme to mali možnosť vidieť minulý rok v prípade vratiek za plyn.

Vďaka politickým zásahom je dnes z cien energií nenásytný Moloch. A hoci sa Peter Žiga pri nástupe na ministerstvo hospodárstva zastrájal, že sieťové poplatky a tarify pri elektrine budú jednou z priorít vlády, nateraz ostávajú jeho vyjadrenia iba prázdnymi slovami. Vyhnať túto zložku ceny išlo totiž pomerne ľahko, dole sa však bez legislatívnych zásahov nepohne. Riešení sme mu pritom ponúkli aj v parlamente niekoľko. Od zrušenia dotácii do uhlia, až po presun s energiami nesúvisiacich taríf na štátny rozpočet. Keď sme si ich ako politici vymysleli, nech za ne nesieme aj zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vláda kontinuity sa ale rozhodla ísť opačnou cestou. Zmenili zákon a na čelo regulačného úradu posadili svojho človeka. Ten dostal jasný príkaz – ceny energií nesmú ísť hore. Ako to urobiť? V štandardnej trhovej ekonomike by ich dolu tlačil boj o zákazníka, tak ako je to bežné napríklad v Českej republike. V časoch poklesu cien energií, keď bol najvhodnejší čas na dereguláciu vo všetkých segmentoch, však regulácia na Slovensku nielenže ostala zachovaná, ale sa ešte viacej pritvrdila. Trh s energiami pre domácnosti a malé podniky sa zdeformoval a konkurencieschopnosť dodávateľov zakrpatela.

Čierny Peter teda ostáva na ÚRSO. Ľubomír Jahnátek, ako politicky obmedzený vládca regulácie, má dnes na výber z dvoch riešení. Zlého a ešte horšieho. Buď potopí energetikov, alebo ľudí. Tí prví ho môžu za poškodenie žalovať, tí druhí to jeho chlebodarcovi spočítať vo voľbách. Keďže Robert Fico v tých posledných dostal riadne na frak, zrejme opäť zneužije svojho poskoka a nechá ho radšej čeliť žalobám, ako hnevu ľudí. A pritom by stačilo tak málo. Menej politiky v energetike.

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Keď ma hneval stav vecí verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba, a tak som sa dal na politiku. Ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva som hľadal a ponúkal riešenia ako zvládnuť energetickú krízu, dnes to isté robím z parlamentu. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a expert strany SaS pre energetiku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu