reklama

10 krokov k vysokým účtom za energie

Otáľanie vlády sa skončilo. Na poslednú chvíľu pred štvrtkovým zasadaním si do programu potichučky zaradili návrh na vymenovanie Ľubomíra Jahnátka do funkcie predsedu ÚRSO. Asi aby tú hanbu mali čo najskôr z krku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Od jeho minulotýždňovej pochybnej nominácie sme prezentovali množstvo dôvodov, prečo sa Ľubomír Jahnátek nemôže stať predsedom takého dôležitého úradu s priamym vplyvom na peňaženky všetkých ľudí. 15 až 20% z výdavkov domácností na Slovensku sú totiž práve platby za elektrinu, vodu, teplo a plyn. Ak ich má pod palcom vláda, pred voľbami to síce môže byť fajn a tieto umelo klesnú, po voľbách však zákonite príde prudké vyrovnanie a potopa. Taká istá, ako tá zo začiatku roka, ktorá spláchla Jozefa Holjenčíka. Bubnovaním na poplach sa nám vtedy podarilo dosiahnuť podstatnú zmenu v prospech ľudí aj podnikateľov. Za tým istým účelom bubnujeme aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hneď na úvod treba povedať, že komisia sa politickou nomináciou na post šéfa zo zákona nezávislého úradu ani len nemala zaoberať, keďže kandidáti musia byť nezávislí. Tiež je nepochopiteľné, prečo sa vlastne Ľubomír Jahnátek rozhodol pred komisiu vôbec predstúpiť. Tu je hneď 10 diskvalifikačných dôvodov, ktoré si zrejme pod tlakom Roberta Fica „neuvedomil“:

  1. Nemá potrebné vzdelanie – Ľubomír Jahnátek je makromolekulárny chemik. Má síce aj titul profesora v energetike z Košickej technickej univerzity, tento však získal rovnako ako titul podplukovníka Slovenskej armády.

  2. Nemá zákonom požadovanú prax – tá má byť minimálne 7 rokov v energetike alebo sieťových odvetviach. Ľubomír Jahnátek si v týchto odboroch môže ale započítať iba 4 roky na stoličke ministra hospodárstva počas prvej Ficovej vlády. Ostatné jeho pozície sa o energetiku ani len neobtreli.

  3. Nemal o túto pozíciu záujem – Ľubomír Jahnátek sa viac krát v minulosti verejne vyjadril, že vedenie takého dôležitého úradu už nie je nič pre neho. Pri všetkej úcte k jeho šedinám, no zrejme si to uvedomuje aj sám, pokiaľ by sa stal predsedom ÚRSO, po skončení funkčného obdobia bude čerstvým sedemdesiatnikom.

  4. Nemá záujem o energetiku – v tomto volebnom období bolo do parlamentu predložených viacero zákonov o energetike, naposledy sme riešili aj prezidentom vrátený zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Na konte poslaneckej aktivity Ľubomíra Jahnátka však dodnes svieti nula a celkový čas jeho vystúpení v parlamente je 7 minút a 14 sekúnd.

  5. Nie je najvhodnejším kandidátom – sám predkladateľ návrhu Tomáš Malatinský, predseda asociácie zamestnávateľov a Jahnátkov ministerský nástupca, tiež za stranu Smer-SD, sa verejne vyjadril, že by si vedel predstaviť aj lepšieho nominanta.

  6. Nemá jazykové znalosti – v energetike nikto nie je ostrov a preto musia regulačné úrady navzájom komunikovať, pričom za univerzálny jazyk je považovaná angličtina. O tom, ako ju Ľubomír Jahnátek nezvláda, koluje na internete viacero videí.

  7. Čelil podozreniam z klientelizmu – korupcia a klientelizmus sú pre ÚRSO mimoriadne nebezpečné, pretože môžu vážne ohroziť nielen peňaženky slovenských domácností, ale aj fungovanie hospodárstva. Príklad sme videli aj začiatkom tohto roka v kauze vysokých cien energií. Taktiež sa môže stať, že pod vedením Ľubomíra Jahnátka sa bude Úrad čoskoro sťahovať do Komjatíc.

  8. Neprebehlo verejné vypočutie kandidátov – komisia, ktorá odporučila Ľubomíra Jahnátka ako najvhodnejšieho kandidáta zo štvorice uchádzačov, zasadala za zatvorenými dverami. Sám Robert Fico sa pritom vyjadril, že verejné vypočutia sa osvedčili a rád by ich využil aj pri obsadzovaní iných riaditeľských pozícií.

  9. Nie je akceptovaný verejnosťou – médiá, odborníci, ale aj ľudia na sociálnych sieťach berú nomináciu Ľubomíra Jahnátka na post predsedu ÚRSO ako nepodarený žart.

    A to najdôležitejšie na záver:
     

  10. Nie je nezávislý! - ako nominant bývalého ministra za stranu Smer-SD, sám ako bývalý dvojnásobný minister za stranu Smer-SD, a ako súčasný poslanec za stranu Smer-SD má Roberta Fica vytetovaného na čele. Politické ovplyvňovanie ÚRSO pred voľbami sme tu pritom mali iba nedávno. Keď bolo po voľbách, prišiel čas na kompenzácie a s nimi kauza vysokých cien energií. 

Jediným kvalifikačným predpokladom Ľubomíra Jahnátka tak ostáva, že nikto iný nemá o tento post záujem. Môže za to ministerstvo hospodárstva, ktoré si po poslednej zmene zákona urobilo z ÚRSO piate koleso na voze a zo šéfa tohto Úradu poskoka pre Roberta Fica. Ten sa nás súčasne snaží presvedčiť, aké je dôležité, aby Slovensko bolo relevantným hráčom v prvej európskej lige. Je podľa neho Ľubomír Jahnátek naozaj tým, ktorý nás má reprezentovať za energetiku?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nominácia Ľubomíra Jahnátka poukazuje na ideovú a personálnu vyprázdnenosť strany SMER, ktorá evidentne stratila dôveru odbornej verejnosti a musí točiť tých istých unavených ľudí. Pri šéfovi ÚRSO pritom nejde o čestnú funkciu, ci trafiku. Šéf ÚRSO musí zabezpečiť spravodlivé ceny pre všetkých a nie iba ich zníženie pred voľbami, keď si treba kúpiť voličov.

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Keď ma hneval stav vecí verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba, a tak som sa dal na politiku. Ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva som hľadal a ponúkal riešenia ako zvládnuť energetickú krízu, dnes to isté robím z parlamentu. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a expert strany SaS pre energetiku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu