Kačka z Komjatíc

Autor: Karol Galek | 30.6.2017 o 9:33 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  2114x

Keď to chodí ako kačka, kváka ako kačka, musí to byť kačka. Keď je to bývalý minister za stranu Smer-SD, súčasný poslanec za stranu Smer-SD, musí to byť politický nominant za stranu Smer-SD.

Ak by ste náhodou ešte stále nevedeli, reč je o nominantovi na predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorým nie je nikto iný ako bývalý smerácky minister Ľubomír Jahnátek. Pozícia na ktorú ho tiež bývalý smerácky minister Tomáš Malatinský - dnes prezident asociácie zamestnávateľov - navrhol, je však zo zákona definovaná ako politicky, či inak nezávislá. Opak by viedol napríklad k zneužívaniu tohto úradu na umelé ovplyvňovanie cien energií pred voľbami, tak ako sme to videli minulý rok v prípade Ficových vratiek za plyn. V období po voľbách by si zase lobisti z energetických spoločností mohli kompenzovať iné politické zásahy do regulácie, tak ako sme to videli v prípade kauzy vysokých cien energií zo začiatku tohto roku. Dopláca na to kto iný, ako každý z nás, spotrebitelia.

Ficova marioneta

Ako sa pán Malatinský neskôr dodatočne vyjadril, sám by si vedel predstaviť aj lepšieho kandidáta. Žiaľ, o túto funkciu vraj nikto iný nemal záujem. V situácii, keď má byť po poslednej zmene zákona o regulácii úrad iba ministerskou hračkou a jeho predseda bábkou v rukách vlády, ktorá ho menovala, sa tomu ani nečudujem. Tiež naprávanie deformácií, odstraňovanie výnimiek a zvládnutie chaosu, ktorý na ÚRSO po sebe zanechal Jozef Holjenčík, si okrem nezávislosti bude vyžadovať aj značnú dávku odvahy.

Túto Ľubomír Jahnátek, žiaľ, nemá, a ako politický nominant výzvu prijal zrejme iba za podmienky, že sa bude môcť kedykoľvek skryť za Ficovu sukňu. Ak ale bude príkazy plniť dôsledne, naozaj sa nemá čoho obávať. Jahnátkova nominácia má však aj inú vážnu trhlinu. Nespĺňa zákonné predpoklady kandidáta na túto funkciu. Ako molekulárny chemik má síce vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, no v energetike mu veľa nepomôže. A hoci košická Technická univerzita mu v tomto odbore udelila titul profesora, sám sa ním veľmi nechváli. Asi najlepšie vie prečo. Ak by sa aj nad vzdelaním kývlo rukou, stále mu chýba sedemročná prax v sieťových odvetviach, cenotvorbe, alebo tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii. Podľa životopisu zverejneného na stránke úradu vlády mu je možné započítať iba štyri roky sedenia na stoličke ministra hospodárstva počas prvej Ficovej vlády.

Kostlivci v skrini

Z tohto obdobia je aj už spomenuté škandalózne udelenie profesorského titulu, ktoré je ale v porovnaní so zamestnávaním rodákov a príbuzných z Komjatíc iba kauzičkou. Na pozícii predsedu ÚRSO si už rodinkárčenie dovoliť nebude môcť. Zákon je v tomto nekompromisný, a ak by sa preukázalo, že jemu blízka osoba je zamestnancom regulovaných subjektov, vlastní v nich majetok alebo v tejto oblasti podniká, vláda ho musí okamžite odvolať. Ak si teraz Ľubomír Jahnátek rýchlo nespomenie, či náhodou v minulosti niektorého príbuzného neupratal práve na takéto teplé miestečko, môže to preňho znamenať naozaj rýchly a tvrdý pád. Jedným z takýchto kostlivcov v skrini by mohol byť syn Andrej. Podľa medializovaných informácií spred štyroch rokov, mal v tom čase pracovať pre jednu jadrovú spoločnosť, ktorej matkou je štátny a regulovaný JAVYS.

Na pátranie po ďalších kostlivcoch má Ľubomír Jahnátek teraz ešte pár dní čas, konkrétne do najbližšieho zasadnutia vlády. Odporúčanie výberovej komisie, ktorá zrejme nemala veľmi z čoho vyberať, má ale ako pre ministra hospodárstva, tak aj pre vládu, iba nezáväzný charakter. Namieste je preto otázka čo na to túto stranícku nomináciu hovoria ostatní členovia vlády a predsedovia zvyšných dvoch koaličných strán? Komjatice sú síce na južnom Slovensku, obávam sa však, že argument o opätovnom prudkom zvýšení zamestnanosti v tejto obci Bélu Bugára nepresvedčí. Andrej Danko bol zase veľmi horlivým bojovníkom proti predošlému smeráckemu nominantovi na tomto poste, preto by ma prekvapilo, ak by bol ochotný dovoliť, aby Úrad vstúpil a utopil sa v tej istej rieke. Alebo žeby boli už aj zvyšné karty rozdané? Predseda bude mať totiž po novom dvoch podpredsedov...

For Slovékia, for as

A tak to teda vyzerá, že to čo dnes Úrad v záujme nízkych cien energií pre spotrebiteľov potrebuje najviac – transparentnú, systémovú a hlavne nezávislú reguláciu - sa opäť odkladá. Nechcem strašiť, ale možno až o šesť rokov. Ak si na stoličku predsedu ÚRSO nakoniec naozaj sadne politický nominant strany Smer-SD a jeho jedinou úlohou bude plniť príkazy Roberta Fica, potom to môže byť preňho naozaj celkom príjemný politický dôchodok s množstvom voľného času napríklad na naučenie sa jazykov. Úrad sa pod vedením predchodcu orientoval hlavne na spoluprácu s Kubou, Ukrajinou, Azerbajdžanom a Ruskom, takže nový predseda môže byť pokojný, angličtinu potrebovať nebude.

Summa summarum, o novom predsedovi ÚRSO je zrejme už rozhodnuté. Respektíve bolo už dávno a celá výberová komisia bola iba nepodareným maskovacím manévrom. A tak po Robertovi Ficovi ako bojovníkovi s korupciou, Kaliňákovi ako vyšetrovateľovi zločinu tu budeme mať do zbierky politicky nezávislého politika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?