Žigova fraška s tragickým koncom

Autor: Karol Galek | 28.6.2017 o 11:51 | Karma článku: 9,09 | Prečítané:  2367x

Dnes sa bude na ministerstve hospodárstva hrať divadlo. Na javisko však vystúpia iba ôsmi štatisti, ktorých dal režisér Peter Žiga narýchlo dokopy. Vo fraške o nezávislej regulácii budú vyberať nástupcu Jozefa Holjenčíka.

Toho Robert Fico donútil odstúpiť ešte začiatkom roka pre kauzu vysokých cien energií. Ako sme sa neskôr dozvedeli, odstúpenie malo byť iba naoko, keďže Jozef Holjenčík na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) údajne ďalej tajne chodil a riadil ho ešte dlhé mesiace. A možno ho riadi až dodnes. Aby sa s tým na ministerstve aspoň formálne vysporiadali, dali dokopy novelu zákona o regulácii, ktorú ostro kritizovala odborná verejnosť, opozícia, taktiež Európska komisia a podpísať ju odmietol aj prezident. Práve jemu totiž novelou odobrali právo menovať predsedu ÚRSO a obratom ho priklepli vláde.

Čo na tom, že regulačný úrad má byť politicky nezávislý? Táto vláda je predsa vládou kontinuity. A tak ako Holjenčík visel na šnúrke od Ficových gatí doteraz, tak na ňu potrebujú zavesiť aj nového predsedu. O dva a pol roka sú voľby a bude treba manipulovať s cenami energií, ako sme to mali možnosť vidieť aj pred tými minuloročnými v prípade vratiek za plyn. No a čo sa stane po voľbách, keď je Ficovej vláde volič ukradnutý? A „nezávislý“ úrad ponechaný napospas lobistom, ktorí si potrebujú kompenzovať predvolebné politické zásahy do regulácie? Kauza vysokých cien energií sa opäť zopakuje. Tá zo začiatku tohto roku pritom nie je dodnes doriešená.

Nezávislé úrady sa na Slovensku skrátka nenosia. Ďalší dôkaz tohto tvrdenia je možné vidieť v Mlynskej doline. Nie však v zoologickej záhrade, hoci predstavy vlády o nezávislých kandidátoch by poľahky splnil nejeden jej obyvateľ, ale hneď vedľa v RTVS. V prípade postu ich riaditeľa prebehlo formálne verejné vypočutie kandidátov, v prípade postu predsedu ÚRSO má zasadnúť pro forma zriadená komisia. Táto však nemá žiadnu oporu v zákone, hoci sme to ako pozmeňovací návrh dvakrát predkladali. Zmietnuté zo stola to bolo spolu s ďalšími piatimi návrhmi. Jeden z nich napríklad vylučoval zasahovanie ministerstiev do cenového konania, keďže prst zdvihli až v Bruseli. Nepomohlo. Z hrachu, čo sme ako strana SaS nahádzali na stenu ministerstva hospodárstva, polievku napokon neuvarili. Namiesto toho si zaliali horký čaj.

Tento je ale evidentne aj poriadne horúci. Komisia, ktorá bude ministrovi odporúčať kandidáta na post predsedu ÚRSO, totiž dostala iba 4 obálky. Predpokladám, že z toho sú minimálne dvaja kandidáti politickí, čo by ich malo okamžite diskvalifikovať. Rozhodnutie komisie má však iba odporúčací charakter, a tak koho minister predstaví ako svojho favorita vláde 4. júla, je iba na ňom.

Na záverečné dejstvo divadelného predstavenia o nezávislej regulácii si tak budeme musieť ešte týždeň počkať. Napriek tomu je jeho priebeh zatiaľ maximálne expresný. Po skrátenom legislatívnom konaní a prelomení prezidentovho veta sa dnešné dejstvo totiž odohrá v úplne prvý deň platnosti novely zákona. A hoci doteraz to minister Žiga režíroval ako frašku, očakávam tragický záver a obeť z radov obecenstva. Koncového spotrebiteľa energie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?