Všetci sú blázni, len minister Žiga je lietadlo

Autor: Karol Galek | 26.5.2017 o 10:57 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  1558x

Začiatkom tohto roka prepukla kauza vysokých cien energií. Určite si spomeniete na babičku s platbami zvýšenými o sto percent. Vládne riešenia, ktoré jej mali pomôcť, však doteraz boli iba hasením požiaru čajovou lyžičkou.

Ako inak napokon nazvať oprášenie staronových vyhlášok. Robert Fico tak opäť raz odmietol prevziať politickú zodpovednosť a prísť so systémovým riešením. Namiesto toho radšej po x-tý krát znásilnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), konkrétne jeho predsedu a následne ho vypoklonkoval z úradu.

Dnes minister hospodárstva Peter Žiga hľadá za expredsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka náhradu. Podmienkou však je, aby to bol vláde povoľný nominant. Za týmto účelom sa dokonca rozhodol ohnúť zákon. Právomoc na vymenovanie nového predsedu ÚRSO by chcel novelou v skrátenom legislatívnom konaní odobrať prezidentovi a dať ju do rúk vláde. Pritom tretí energetický balíček, ktorý sme prevzali do našej legislatívy, hovorí o inom. Regulačný úrad musí byť nezávislý od štátnych orgánov, verejnej moci, ako aj tých, ktorí regulácii podliehajú.

Politici skrátka nemôžu mať v rukách nízke ceny energií a nemôžu ich sľubovať ani na plagátoch, ani vo volebných programoch. Ceny určuje otvorený trh a tam kde nie je konkurencia, tam zasiahne regulátor. Nie však na politickú objednávku, ale na základe výsledkov transparentných výpočtov.

Ak si dnes vláda zmení zákon a na úrad dosadí po Holjenčíkovi svojho ďalšieho poskoka, pred voľbami bude mať naozaj možnosť umelo znižovať ceny energií, alebo rozdávať vratky za plyn – ako to urobil Fico pred minuloročnými voľbami. Ale mimo volebnej kampane, keď sú Ficovej vláde ľudia ukradnutí, nastane taký chaos, aký v energetike vidíme od začiatku tohto roku.

Varovný prst pred ďalším znásilňovaním regulačného úradu dvihla tento týždeň aj Rada Európskej únie. V odporúčaniach k tohtoročného programu reforiem Slovenska to napísali na rovinu: „Prijatie právnych predpisov, ktoré dávajú vláde výhradné právo menovať predsedu regulačného orgánu a umožňujú ministerstvu hospodárstva a ministerstvu životného prostredia vstupovať do procesu stanovovania cien, bude pravdepodobne viesť k obmedzeniu nezávislosti regulátora cien energie““

Kritikou sme vládnu novelu nešetrili ani ako opozícia v parlamente a predložili sme vlastné riešenia. Minister Žiga sa v obhajobe zmohol iba na konštatovanie, že žiadna z výčitiek nie je pre neho nová, no nestotožňuje sa s nimi. Preto ho zrejme neprekvapí ani to, že zákon vrátil na prepracovanie aj prezident. Na najbližšej schôdzi si teda všetky tie výčitky bude musieť vypočuť opäť. A ak si zákon nechá opäť schváliť v nezmenenej podobe, potom tie isté výčitky prídu ešte raz z Európskej komisie. A to už nemusí byť celkom bez postihu.

Silno mi to pripomína situáciu z vtipu, v ktorom ide opitý vodič po diaľnici, keď počuje v rádiu správu: „Vodiči na D1 pozor, v smere na Bratislavu jazdí jeden blázon v protismere. Vodič na to: „Keby len jeden, ale všetci!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?