Čo majú spoločné Lexa, Harabin a Holjenčík?

Autor: Karol Galek | 12.5.2017 o 10:18 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1191x

Viete, kým bol Ivan Lexa? Áno, riaditeľ SIS, ktorý mal nechať uniesť prezidentovho syna. A viete, kým bol Štefan Harabin? Áno, predseda Súdnej rady, ktorý sa preslávil telefonátom s narkobarónom. A kým bol Jozef Holjenčík?

Presne tak, predseda ÚRSO, ktorý sa postaral o kauzu vysokých cien energií zo začiatku tohto roku. A viete aj, čo majú títo traja spoločné? Ak by úrady, ktorým predsedali, fungovali tak ako majú, systémovo, nezávisle a v prospech ľudí, nikdy by sme o nich nemali počuť.

V prípade ÚRSO navyše ide o úrad, ktorý má mať skôr matematickú funkciu. Nastaviť vzorce, podľa ktorých sa určia regulované ceny energií a vody tak, aby nepoškodzovali spotrebiteľa, ale tiež nezlikvidovali ich distribútora či dodávateľa. Tu politika a ani politickí nominanti jednoducho nemajú čo robiť.

Národná rada na májovej schôdzi hlasmi poslancov za strany Smer, SNS a Most schválila novelu zákona o regulácii sieťových odvetví s opačným efektom. Jej cieľom je, aby po Jozefovi Holjenčíkovi, ktorí visel na šnúrke od Ficových gatí, prišiel Holjenčík 2, čo do tých gatí doslova vlezie.

Namiesto nezávislého odborníka na nás teda čaká závislý politický nominant. Nech to už bude ktokoľvek, zrejme o ňom budeme veľa počuť. Najviac v čase, keď mu Fico v rámci napr. predvolebných balíčkov prikáže umelo znížiť ceny energií. Takže napokon vlastne aj fajn. Ale aj tu platí zákon zachovania, v tomto prípade ceny. Ďalšia kauza vysokých cien energií tak bude zákonite nasledovať. Čo Fico urobí potom? Opráši už odskúšaný scenár a predsedu vymení. Pardon, nechá samoodstúpiť.

Aspoň oddialiť túto katastrofu môže ešte prezident a to tým, že zákon nepodpíše. Práve jemu sa totiž odoberá právomoc menovať predsedu ÚRSO a dáva sa vláde. Deje sa tak tá istá scéna, ako keď Vladimír Mečiar potreboval vymenovať Ivana Lexu.

Ak to vyzerá ako kačka, kváka ako kačka, je to kačka. Ak predsedu ÚRSO navrhne vláda, vymenuje vláda, je to vládny poskok. Skrátka, Holjenčíkova kópia už stojí pred bránami. Komu alebo čomu malo divadlo s odstúpením jeho originálu pomôcť? Ľuďom ani cenám energií určite nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?