Holjenčíkov duch stále máta na ÚRSO

Autor: Karol Galek | 28.4.2017 o 9:46 | Karma článku: 7,19 | Prečítané:  674x

O pár dní tomu budú tri mesiace čo sa Jozef Holjenčík vzdal svojej stoličky na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Fico tvrdí že odstúpil sám, v skutočnosti skôr samoodstúpil. Nech to bolo akokoľvek, na úrade máta dodnes.

A nie je to iba jeho duch. Ako minulý týždeň informovali novinári, na ÚRSO chodí pravidelne a nemajú to byť len návštevy z nostalgie. Podpredsedu, ktorý je dnes kvázi jeho nástupcom si napokon vyberal sám, prečo by ho teda nemal riadiť naďalej? Aspoň tak vyznieva Holjenčíkova logika, no vo svojej obhajobe slovíčko „riadiť“ nahradil slovom „radiť“.

Cap, ktorý spôsobil nielen kauzu vysokých cien energií, ale v energetike po ňom ostal neupratateľný chaos, množstvo výnimiek a zákulisných dohôd, si tak ponechal zadnú bráničku do záhradky otvorenú. A evidentne tam dodnes chodí na kapustu. Svoje rady vraj rozdáva bez nároku na honorár. No v tejto pozícii sme ho tu už tiež mali. Vodárenským spoločnostiam mal radiť, ako si preceniť majetok, aby si mohli zvýšiť ceny. A tiež im stihol poradiť, kto im takéto precenenie urobí. Rada zadarmo tak bola pre ľudí, žiaľ, tou najdrahšou. Napokon, ako sa hovorí, dobrá rada stojí groš, planá dva.

Ako teda zamedziť tomu, aby Holjenčík už ďalej neškodil? Vymenovať nového predsedu ÚRSO, ktorý zhodí zo stola všetky predošlé rozhodnutia a vybuduje Úrad nanovo. Náš návrh zákona o regulácii, riešiaci nielen tento post, ale súčasne aj bránici vysokým cenám energií neprešiel v máji minulého roka a ani na poslednej schôdzi Národnej rady.

V súčasnosti ide ale do druhého čítania vládny návrh zákona, ktorý má viacero nedostatkov, no hlavne prehlbuje politickú závislosť ÚRSO od vlády. Za stranu SaS sme preto pripravili päť pozmeňovacích návrhov. Nezávislosť úradu a hlavne jeho transparentnosť sú v záujme nízkych cien kľúčové. Politické zneužívanie úradu pred voľbami vo forme vratiek za plyn, ako aj ovplyvňovanie cenovej regulácie regulovanými subjektami, sme tu totiž už mali. A vôbec tomu nie je tak dávno, napokon kauza vysokých cien energií stále nie je uzavretá.

Vláda sa teda rozhodla zmeniť zákon, aby mohla vymenovať nového predsedu. Jeho vymenovanie je pritom možné už aj dnes podľa súčasného znenia zákona. Je však v právomoci prezidenta. A ten Ficovi len tak hocikoho nepustí. Určite nie vyslúžilého politika, či exriaditeľa tajnej služby. Toho druhého síce medzičasom upratali na teplé miestečko v SPP, no nepripomína vám celý spôsob zmeny zákona niečo, respektíve niekoho? Keď kvôli inému, vtedy len budúcemu riaditeľovi SIS, nechal Mečiar zmeniť zákon tak, aby ho do funkcie nemenoval prezident, ale ako aj prípade súčasného návrhu vláda? Čo nasledovalo potom je dnes označované za temnú minulosť Slovenska.

Minulosť sa zvykne opakovať. Je možno prehnané prirovnávať post riaditeľa SIS k predsedníckej stoličke na ÚRSO, no ako sa dá poškodiť ľuďom a politicky zneužiť tento post, nám Fico s Holjenčíkom už stihli predviesť v plnej paráde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?