Potopa po Jozefovi Holjenčíkovi

Autor: Karol Galek | 3.2.2017 o 9:40 | Karma článku: 12,80 | Prečítané:  4014x

Jozef Holjenčík odstúpil. Nie však dobrovoľne a ani s pokorou. Prinútili ho k tomu ľudia, ktorých chcel skásnuť. Ozvali sa a žiadali nápravu. My aj jeho stoličku.

Hlavu sklonil aj Robert Fico a konečne pustil vodítko na ktorom dlhé roky venčil svojho verného vazala. Spolu si z energetiky urobili jeden z pilierov, na ktorých vyrástol SMER. Jednak ako nástroj na kupovanie si voličov, ako to bolo napríklad v prípade vratiek za plyn, súčasne ako zdroj na zarábanie si vlastnou hlavou.

Nerobím si žiadne ilúzie, že by mohol byť Jozef Holjenčík za chaos v energetike, či často nezákonné konanie, nebodaj potrestaný. Ako to v takýchto prípadoch býva, iná voľná stolička či trafika sa už určite chystá. A tiež si nerobím ilúzie, že na jeho miesto teraz nastúpi stopercentne politicky nezávislý odborník. Keďže ho navrhuje vláda, pod koaličnou pokrievkou to zrejme opäť zabuble. Do funkcie ho následne menuje prezident a tak aspoň tu máme nádej na odstavenie vyslovene neprijateľných kandidátov. Napokon, aj toto bol asi dôvod, prečo Robert Fico s odvolaním Jozefa Holjenčíka toľko otáľal. Bolo mu určite jasné, že takého oddaného človeka na ÚRSO už nedostane.

Jozef Holjenčík po sebe na úrade zanecháva spúšť. Množstvo nesystémových opatrení, netransparentné konania, výnimky, výnimky z výnimiek a chaos. Napokon, ani v prípade sporných cenových rozhodnutí na rok 2017 to nebude také ľahké, ako si to Robert Fico, ktorý ho v poslednej dobe zastupoval, predstavuje. Vrátiť sa cenou do roku 2016 znamená návrat k pravidlám z roku 2016. ÚRSO však nemá žiadnu zákonnú možnosť, ako to rýchlo a bezbolestne urobiť. Riešením je jedine zmena zákona, na základe ktorej úrad dostane na obmedzenú dobu možnosť vrátiť sa v čase a upraviť nielen cenové rozhodnutia, ale aj samotné pravidlá, na základe ktorých boli vydané.

Nového predsedu, nech to už bude ktokoľvek, tak čaká zdanlivo ťažká úloha napraviť všetko to, čo Jozef Holjenčík v energetike pokazil, či poohýbal podľa svojich predstáv. V skutočnosti bude mať úlohu iba jednu. Otvoriť kôš a výsledok práce svojho predchodcu tam zmiesť jedným šmahom. Následne nanovo a od základu začať budovať naozaj nezávislý a transparentný regulačný úrad.

A kto to bude? Prvé mená sa už objavujú. Viesť ÚRSO však nebude žiadna trafika, ale tvrdá práca. Určite nič pre vyslúžených politikov, ktorí by sa na dôchodok niekam radi zašili. A tiež by to nemal byť človek s pošpinenou minulosťou z akejkoľvek kauzy v energetike. Okruh kandidátov nie je veľmi veľký. Jednou z podmienok je totiž minimálne desaťročná prax v sieťových odvetviach. Je teda možné, že nového predsedu sa tak skoro nedočkáme. Ale načo aj? Nateraz bude úrad viesť jeho podpredseda. Toho si do funkcie vybral a menoval predseda... Holjenčík je mŕtvy, nech žije Holjenčík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

S detailmi summitu sa čaká na Trumpovu komunikačnú extázu

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?