Ako Fico testuje prah bolesti ľudí pri cenách energií

Autor: Karol Galek | 26.1.2017 o 9:48 | (upravené 26.1.2017 o 10:09) Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1915x

Robert Fico zabetónoval naše tvrdenie o vazalskom postavení regulačného úradu voči úradu vlády. Na tlačovke oznámil, že medzi ním a predsedom ÚRSO došlo k výmene názorov. Jozef Holjenčík si po stretnutí vymenil svoj názor za jeho.

Súčasne v zastúpení „nezávislého“ predsedu Úradu spotrebiteľom povedal, že bude podpísané nové cenové rozhodnutie a ľudia dostanú nové faktúry. Či bude rozhodnutie ÚRSO podpisovať Jozef Holjenčík alebo on sám, nešpecifikoval.

Taktiež sa nechal počuť, že za vzniknutú situáciu, teda zvyšovanie cien energií, nesie zodpovednosť Mikuláš Dzurinda, Mária Terézia a dinosaury. A že on je jediný, čo všetko chápe, všetko vie a všetko vyrieši. Zabudol však, že vo všetkých distribučných spoločnostiach má pri schvaľovaní návrhu cien zo zákona štát ako väčšinový vlastník právo veta. Po Jozefovi Holjenčíkovi, označovanom za Harabina v slovenskej energetike, ktorý celý paškvil okolo zvyšovania distribučných poplatkov v elektrine, plyne aj vode celý spískal, má tak maslo na hlave aj vláda, ktorá ľudí do dozorných rád a predstavenstiev nominovala.

A tak tu máme už pomerne ošúchaný scenár z dielne strany Smer. Ľudí najprv vystrašíme a potom povieme, že to bola iba sranda, že sme to tak nemysleli. V skutočnosti Robert Fico iba skúša, kam až môže zájsť, kde je prah bolesti ľudí. Tentokrát to však poriadne prepískol. A to nielen na plagátoch, kde sľubuje stabilné ceny energií – stabilne rastúce a stabilne najvyššie.

Riadneho prešľapu sa dopustil aj tým, že nadiktoval Holjenčíkovi, čo má urobiť. Zákon o regulácii v dobrom aj zlom priznáva právo regulovať iba predsedovi úradu. Ak mu do toho niekto zasiahne, predseda musí odstúpiť. A to aj v prípade, ak iba hasí nesystémovú a netransparentnú reguláciu. Za poškodzovanie spotrebiteľov je zo zákona, ktorý si Holjenčík sám napísal a 83 kolesíkov mu ho v roku 2012 odmávalo, žiaľ, neodvolateľný. Ako sa však hovorí, účel svätí prostriedky a napokon ani Al Capone nešiel do väzenia za vraždy, ale daňové podvody.

Podnet na prešetrenie nezávislosti v rozhodovaní ÚRSO sme tento týždeň doručili aj prezidentovi, ktorý má zo zákona právomoc predsedu úradu odvolať. Jeho funkciu napokon tak či tak v plnej miere nateraz zastáva Robert Fico. Ten mení cenové rozhodnutia a ľuďom káže trhať faktúry. Zabúda však na fakt, že nové cenové rozhodnutie platí až od momentu, keď je zverejnené, nikdy nie spätne.

Každopádne, odberatelia elektriny na strede a plynu na celom Slovensku sa tak nových cien energií po zvyšok roku 2017 napokon dočkajú. Nie však vďaka Robertovi Ficovi, ale vďaka ľuďom, ktorí sa ozvali a posielali svoje podnety aj k nám na stranu SaS. Stále tu však máme ešte nové cenové rozhodnutia na západnom aj východnom Slovensku, ako aj nové vodárenské poplatky, ktoré sa nateraz nemenia, hoci vychádzajú z toho istého nesprávneho nastavenia, spackaného Jozefom Holjenčíkom.  V mene spotrebiteľov a záujme o nižšie a spravodlivejšie ceny energií sa téme budeme naďalej venovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?