Ako Fico obetoval Holjenčíka

Autor: Karol Galek | 20.1.2017 o 10:33 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  5889x

Stabilné ceny energií sú zrazu nestabilné a z ich poklesu je prudký rast. Ako je to vôbec možné? Tak, že Robert Fico klame a jeho chránenec na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví zavádza. A obaja hrajú divadlo.

Tak ako v stredu, keď Robert Fico oznámil, že ľudia môžu zálohové faktúry za elektrinu hodiť do koša. On vraj zariadi, aby ceny ostali také, ako boli predtým. „Nič už nie je také, ako bolo predtým“, spieva Janka Kirschner v pesničke, ktorá pokračuje „už nemôžem dýchať a celé noci nespím“. Presne tak sa musia cítiť ľudia, ktorí uverili sľubom Roberta Fica. Metóda cukru a biča v tomto prípade evidentne nezafungovala a ľudia sa právom pýtajú, ako sa vôbec mohlo stať, že im chce niekto účtovať za elektrinu niekoľkonásobne viac ako v minulom roku, ktorý skončil iba pár dní dozadu. Jozef Holjenčík sa to celé snažil obhajovať tým, že sa zmenila štruktúra ceny, že ľudia si majú vymeniť ističe a že nič nie je také horúce ako sa navarí.

Nám však od minulého týždňa chodili desiatky emailov, v ktorých sa ľudia sťažovali, že im prišiel rozpis zálohových platieb, podľa ktorých majú platiť o 50, o 100, o 500 % viac ako v minulosti. A hoci sme na nezmyselnosť cenových rozhodnutí upozornili už v decembri, vtedy sme sami zapochybovali, či sú naše modelové prepočty správne. Boli. Žiaľ.

S Jankou Kiššovou sme preto na stredu doobeda zvolali tlačovku. V tom istom čase zasadala aj vláda. Po skončení zasadnutia sa otvorila opona a začalo divadlo. Herci Robert Fico a Peter Žiga si ale veľa improvizácie aj na základe nami už zverejnených informácií o škandalóznom počine ich chránenca dovoliť nemohli. Možné scenáre boli napokon iba dva.Buď podržať predsedu ÚRSO, naďalej tvrdiť že čierne je biele a nahrať nám tým na smeč, alebo ho hodiť cez palubu a presviedčať občana, že ich nominant to tak nemyslel a vláda to teraz všetko napraví. Fico zahral nakoniec to, čo sme očakávali a Holjenčíka hodil do koša spolu s faktúrami.

Ten dostal teraz šancu na reparát. Zadanie je jasné. Tak ako sa píše na plagátoch, ceny energií musia ostať stabilné. Hoci aj stabilne privysoké, no nech už ďalej nerastú. Ako to však urobiť? Vyhlášku o cenovej regulácii, kde dostali distribučky možnosť preniesť si až 80% svojich výdavkov do fixnej časti distribučných poplatkov, teda bez ohľadu na odber spotrebiteľa, si predseda ÚRSO napísal aj podpísal sám.  A táto sa len tak nedá zmeniť. To isté platí aj o cenových rozhodnutiach. Tieto sú navyše platné od 1. januára až do ich zmeny či zrušenia. Takže to vyzerá tak, že v roku 2017 sa ceny za elektrinu budú účtovať na dvakrát, dvoma rôznymi spôsobmi.

Za nesystémovú a netransparentnú reguláciu je ÚRSO kritizované ako doma dodávateľmi, distribútormi, ale aj odberateľmi energií,  tak aj zo strany Európske komisie, ktorá sa už zaujímala o dvojjedinú funkciu predsedu ÚRSO, ktorý sa súčasne rozhodol byť aj predsedom odvolacie orgánu, takzvanej Regulačnej rady. A aby to nestačilo, minulý rok dostal Jozef Holjenčík po prstoch aj od ústavného súdu za poplatok, ktorí v rozpore s ústavou a zákonmi zaviedol pre výrobcov elektriny. No a teraz toto. Jeho kamarát Robert Fico ho karhá a nielen to, on mu dokonca prikázal zmeniť už rad vydané a platné rozhodnutie. Akoby zabudol, že ÚRSO je nezávislý orgán. Teda aspoň na papieri. To má byť odmena za vratky za plyn, kde naopak Holjenčík podržal Fica a ovplyvnil reguláciu v jeho prospech tak, aby aj predsedovi Smeru ostal priestor na predvolebnú korupciu?

Paradoxne tak nastala situácia, keď za to, že ceny sa vrátia na pôvodnú úroveň, bude nasledovať trest. Zákon o regulácii totiž ovplyvňovanie rozhodnutí ÚRSO vládou nepripúšťa. Súčasne však treba povedať, že za poškodenie státisícov spotrebiteľov postih v zákone nie je uvedený žiaden. Ako sa teda hovorí, účel svätí prostriedky. Na javisku by sa mal teraz objaviť prezident a ako jediný so zákonnou právomocou odvolať Holjenčíka, by mal zoťať jeho hlavu. A aby na svoju úlohu nezabudol, na budúci týždeň v pondelok mu to pripomenieme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?