Dymové signály majstra Jánoša

Autor: Karol Galek | 9.12.2016 o 10:17 | (upravené 9.12.2016 o 16:01) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  3842x

„Hoří Heršpická hospoda, hasiči hovno hasí, hledají hlavní hydrant.“ Sms tohto znenia mi pípla v sobotu ráno na telefóne. Túto šifru si vymyslel Martin, naša spojka v Prievidzi. Vraj sa mu zdá, že má napichnutý telefón.

V tej chvíli sa mi nechcelo riešiť jeho paranoju, napokon pre nás s Ankou Zemanovou bola táto správa iba pokynom, aby sme vyrazili. Možno som však mal. Martin nás čakal v zákrute nad Novákmi. Z parkoviska bol skvelý výhľad a naozaj sme videli dym.

Dymenie ako na povel

Postavili sme kameru na okraj cesty, a urobili zopár fotiek do mobilu. Po pár záberoch sa zrazu dymiť prestalo. Najvyšší komín nováckej elektrárne vypustil posledné tmavé obláčiky a my sme na seba nechápavo hľadeli. Žeby bol naozaj o našom príchode niekto informovaný? Zábery aj to čo sme videli nám nateraz postačovali. Dymiaci komín síce dôkazom o tom, že tretí blok je v prevádzke sám o sebe nie je, pred nami však bolo ešte stretnutie s tým najpovolanejším – baníkom. Volajme ho Peter, keďže sa nám tak predstavil, hoci nás hneď upozornil, že to nie je jeho pravé meno.

Peter nám rozprával o baníkoch, ktorí sú zvyknutí na pohyb v podzemí, no určite by si vedeli predstaviť aj čistejšie a zdravšie pracovné prostredie, ako aj zmysluplnejšiu náplň práce. Vraj si veľmi dobre uvedomujú klietku, v ktorej ich štát umelo drží, ale nikto si nedovolí protestovať. Istoty sú istoty. Alobalová kauza, v ktorej vystupuje Prievidžan a exposlanec Smeru Jánoš, vynášajúci peniaze zabalené v alobale z baní nevedno kam, mnohým otvorila oči. A to aj napriek tomu, že vyšetrovanie tejto kauzy bolo nedávno zastavené a zametené pod koberec.

Prevádzka bez povolení

Medzičasom komín opäť začal dymiť. Naša paranoja opadla. Peter nám potvrdil, že s menšími prestávkami dymí od začiatku novembra. Slovenské elektrárne tam na treťom, oficiálne od januára odstavenom bloku, majú skúšať nejakú novú technológiu na zníženie emisií. Ako sa nám neskôr podarilo zistiť, nie veľmi úspešne, keďže meracie stanice v okolí od vtedy v ovzduší kontinuálne zaznamenávajú zvýšené koncentrácie dusitanov a oxidu siričitého. Práve nadlimitné emisie boli dôvodom na ukončenie jeho využívania.

Dnes teda v kotle opäť horí, povolenie na jeho uvedenie do prevádzky však nie je nikde zverejnené. Riaditeľ inšpektorátu životného prostredia sa po našej pondelkovej tlačovke síce vyjadril, že Slovenské elektrárne sa s ním o spustení bloku v septembri dohadovali, jeho prevádzku mu ale oznámili až takmer mesiac po tom čo začala. Ešte čudnejšie pôsobí ďalšia tohto týždňová informácia, podľa ktorej Slovenské elektrárne blok neprevádzkujú, ale ho prenajali Hornonitrianskym baniam Prievidza. Tým istým baniam, ktoré tam dodávajú štedro dotované uhlie.

Rodák Fico na návšteve

A tu sa nám uzol konečne začal rozmotávať. Keby ho nespálili, dotácie by neboli. A hoci ide o dotáciu na základe nariadenia štátu, paradoxne ju platíme my všetci v cene elektriny. Každý rok si Slovenské elektrárne takto vyúčtujú takmer 100 miliónov, sami však z toho nič nemajú, tieto peniaze iba posúvajú baniam za predaj domáceho uhlia. V tomto roku ho ale pre poruchy a odstávky na fungujúcich kotloch nakúpili menej. Toto sa zrejme nepáčilo vedeniu baní, ktoré sú síce súkromné, rád tam však na návštevu chodí asi najznámejší rodák z neďalekých Topoľčian, sám premiér Robert Fico.

Pre Slovenské elektrárne je prevádzka uhoľnej elektrárne v Novákoch čisto stratovou záležitosťou. Ak im preto zo zákona pre nedodržanie nariadenia štátu nevyplývajú žiadne sankcie, nemali dôvod dobiehať zameškané spaľovanie uhlia, ku ktorému navyše musia prilievať mazut, aby vôbec horelo. Či je však prenájom celého jedného bloku elektrárne spoločnosti, ktorá na výrobu a predaj elektriny nemá žiadne oprávnenia a ani sa na ňu nevzťahuje žiadne nariadenie o povinnosti výroby elektriny z domáceho uhlia legálny, je prinajmenšom otázne. Navyše ak sa to deje v zariadení, ktoré nespĺňa emisné limity a ohrozuje tak zdravie ľudí nielen v Novákoch, ale celom regióne, keďže komín je naozaj vysoký.

Minister ignoruje výbor

Aj tieto otázky chcela Janka Kiššová, predsedníčka hospodárskeho výboru včera položiť ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi, ako správcovi 34% balíka akcií štátu v Slovenských elektrárňach. Pozvaný bol aj Lászlo Sólymos ako minister životné prostredia. Ani jeden z nich, ako ani žiaden z koaličných členov výboru neprišiel. Akurát pán Žiga sa nechal počuť, že jeho sa to netýka a iba politikárčime.

Keď som večer volal s našou spojkou Martinom, prvé čo mi zahlásil bolo, že Heršpická hospoda stále horí. A že ten pán z auta na parkovisku nad Novákmi nás asi naozaj nesledoval. Keď som sa opýtal, čo za pána, rýchlo zahovoril odkazom od Petra, ktorý ma ešte raz prosí, aby som neprezradil jeho identitu. Asi zabudol, že nám ju ani nepovedal.

Uvidíme však čo spraví iný Peter, konkrétne Žiga. Spísané otázky z odignorovaného výboru jemu aj jeho kolegovi zo životného prostredia pánovi Sólymosovi pošleme dnes písomne. Mrzí ma, že nevieme ľuďom z hornej Nitry pomôcť aj inak a hlavne skôr. Žiaľ vyzerá to tak, že finančné záujmy pár jednotlivcov a strany sú nadradené ľudskému zdraviu a životnému prostrediu. Za seba, Anku Zemanovú, Janku Kiššovú a spojku Martina však môžem sľúbiť, že to len tak nenecháme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Lengvarského spochybňuje jeho rozvláčne tempo (komentár)

Ešte jeden lockdown by znamenal krížik nad celou vládou.


Už ste čítali?