Mochovce sa opäť predražili, cesty späť už niet

Autor: Karol Galek | 14.10.2016 o 9:17 | Karma článku: 5,99 | Prečítané:  1656x

Minulý týždeň  nám minister Žiga oznámil, že Mochovce sa opäť predražia. Súčasne ale nezabudol dodať, že zodpovednosť za ich dokončenie, vrátanie zohnania peňazí, je na Talianoch. Slováci akurát neuvidia dividendy. Možno nikdy.

Pôvodný rozpočet sa tak z pôvodných 2,8 miliardy eur zrejme nafúkne na takmer dvojnásobok. Oficiálne čísla síce ešte nie sú známe, no v kuloároch sa už hovorí o 5,3 miliardách. A ani toto ešte stále nemusí byť konečné číslo. Pri súčasných trhových cenách elektriny, ktoré v najbližších rokoch nemajú veľa vyhliadok na rast, je návratnosť investície v bode nekonečno.

Nové dva jadrové bloky v Mochovciach pritom mali byť spustené už v rokoch 2012 a 2013. Univerzálnou výhovorkou je havária v japonskej Fukušime, po ktorej sprísnili bezpečnostné štandardy jadrových elektrární po celom svete. Pravdou však je, že bez ohľadu na to, či by k havárii v marci roku 2011 došlo alebo nie, pôvodné termíny by v Mochovciach dodržané aj tak neboli.

Dôvody a následky súčasného stavu nechajme bokom. Viacero ľudí sa ma od minulého týždňa pýtalo inú vec. Ak je investícia nenávratná a Slovensko aj kvôli Mochovciam zo Slovenských elektrární ešte dlho, a možno nikdy nedostane ani cent v dividendách, komu sa vlastne oplatí dostavať ich? Talianom sa cena za Slovenské elektrárne, na ktorej sa už dohodli s Křetínským nezvýši, pre jeho Energetický a průmyslový holding ako nového majiteľa to bude znamenať prevzatie vyššieho dlhu a Slovák, ako vždy, iba utrie nos. Nebolo by teda lepšie nechať to tak?

Hoci nie som zástanca jadrovej energetiky, tu musím sám prehltnúť slinu, ktorú by som inak milerád vypľul a vravím - nie. Nie však preto, že by už dnes vzhľadom k stavu rozostavanosti bolo neskoro, ale preto, že Mochovce sú pre nás klinom, ktorým môžeme vybiť iný klin.

V minulom roku Slovensko vyrobilo o 2,4 terawatthodiny menej ako bola naša spotreba. Ak sa spustia dva bloky v Mochovciach, výroba elektriny v nich dosiahne viac ako 7 terawatthodín ročne. Zo Slovenska sa tak stane čistý exportér, s vysokým prebytkom okolo 5 terawatthodín, čo pri súčasných cenách elektriny nie je nič extra.

A tak keď sa nám neoplatí vyvážať a sami si ju nevieme spotrebovať, neoplatilo by sa nám aspoň ňou niečo nahradiť? Napríklad výrobu v uhoľnej elektrárni, ktorá je druhým najväčším znečisťovateľom ovzdušia na Slovensku?

Áno, reč je o elektrárni v Novákoch, na prevádzku ktorej sa všetci skladáme v cenách elektriny po 100 miliónov eur ročne. Tieto ale nekončia v elektrárni, ale putujú do vrecka majiteľa Hornonitrianskych baní, Petra Čičmanca, od ktorého musia Slovenské elektrárne na základe všeobecného hospodárskeho záujmu vydaného ministerstvom hospodárstva uhlie povinne nakupovať. Kam putujú z vrecka pána Čičmanca sa už zrejme nedozvieme, nakoľko vyšetriť alobalovú kauzu exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša polícia odmietla.

Ale späť k Mochovciam. Ak by sme vďaka dokončenej novej jadrovej elektrárni mohli zavrieť 40-ročnú uhoľnú, výrazne zlepšiť životné prostredie na Hornej Nitre, ušetriť 100 miliónov eur ročne v cene elektriny a zamedziť ďalšej politickej korupcii, tak už len preto by sa mali dostavať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?