Politická korupcia za 10 000 eur poškodila odberateľov tepla o milióny

Autor: Karol Galek | 13.8.2016 o 8:16 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  2999x

Posledná významná zmena v zákone o tepelnej energetike bola prijatá v roku 2014, pričom niektoré jej ustanovenia priniesli výrazné zvýhodnenie dominantných teplárenských spoločností na úkor spotrebiteľov.

Viacero návrhov na nápravu tohto stavu predkladané opozičnými poslancami zo strany SaS a hnutia OĽaNO, boli v minulosti vládnucou väčšinou zmietnuté zo stola. Vysvetlenie, prečo sa strana Smer takto macošsky zachovala k ľuďom, medzi nimi aj k svojim voličom, môže byť veľmi prosté a svojím spôsobom aj sprosté. Pred pár dňami sa mi do mailovej schránky dostal prepis e-mailovej komunikácie, ktorá by sa v uvedených súvislostiach dala vnímať ako bohapustá korupcia.

Ako inak možno označiť cenovú ponuku na zabezpečenie, citujem, „podpory optimálneho prístupu zo strany gestorského výboru NR SR k obsahu a kľúčovým paragrafom pripravovanej novely Zákona o teple“. Práve tými slovami Jaroslav V., asi bývalý politik, ktorý kedysi odovzdal Robertovi Ficovi na zlatom podnose značku „sociálnej demokracie“, ponúkol zneužitie svojich známostí združeniu zastupujúcemu veľké teplárenské spoločnosti na Slovensku.

Odmenou pre Jaroslava V., mala byť suma 10.000 eur. Požiadavkou bolo vypustenie slovíčka „primerane“ z ustanovenia zákona, ktoré definovalo možnosti obce pri posudzovaní zámeru výstavby tepelného zariadenia s výkonom od 100 kW do 10 MW. Následkom vypustenia tohto slova sa miestna teplárenská spoločnosť automaticky stáva účastníkom konania s právom veta.

Výsledkom je dnes prakticky zákaz konkurencie v oblasti teplárenstva a teplárenské nevoľníctvo pre všetkých, ktorí teplo odoberajú. Úplatok vo výške 10.000 eur tak spôsobil miliónové škody všetkým odberateľom tepla, najmä však ľuďom žijúcich v bytoch, ktorí môžu zabudnúť na vlastnú kotolňu či odber tepla od niekoho iného, než miestneho teplárenského brontosaura. Toto v konečnom dôsledku vedie tiež k prehlbovaniu energetickej chudoby na Slovensku. Dôkazom zneužívania dominantného postavenia teplárenských spoločností je aj každoročný nárast cien tepla na Slovensku, a to aj napriek neustálemu poklesu cien plynu.

Dôkazy, ktoré máme dnes k dispozícii, poukazujú na podozrenie z trestných činov korupcie, konkrétne podplácania a prijímania úplatku. To, že zmena presne podľa objednávky naozaj aj nastala, dokazuje aj súčasné znenie zákona o tepelnej energetike. Taktiež na stránke Národnej rady je zápisnica z rokovania výboru pre hospodárske záležitosti, keď bola táto zmena prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu schválená.

Máme teda v rukách písomnú cenovú ponuku na ovplyvnenie rozhodovania politikov, konkrétnu sumu ktorá mala byť za to poskytnutá a aj platný zákon v podobe, akú objednávateľ ako podplácajúca osoba požadovala. Toto bude dúfam pre orgány činné v trestnom konaní dostatočným popudom na začatie vyšetrovania. Spolu s mojimi parlamentnými kolegami z OĽaNO, Jozefom Viskupičom a Edom Hegerom sme preto dali dokopy trestné oznámenie, ktoré sme v piatok odovzdali na podateľňu Generálnej prokuratúry.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penziu v 65 rokoch musí niekto zaplatiť. A budeme to my všetci

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.


Už ste čítali?