Letný pozdrav z úradu vlády pošlú podnikateľom elektronicky

Autor: Karol Galek | 20.7.2016 o 9:25 | Karma článku: 10,86 | Prečítané:  11215x

Od prvého augusta už žiadne žlté papieriky, žiadne behanie na úrady, žiadne státie v rade pred podateľňou. So štátom už iba elektronicky a nijak inak. Podnikatelia, vedeli ste o tom?

A nielen podnikatelia, ale skrátka všetky právnické osoby, ako aj neziskovky či občianske združenia. Títo všetci by mali mať zo zákona o e-Governmente už o necelé dva týždne aktívnu elektronickú schránku. Schránku im zriadil štát a od prvého augusta by toto mala byť jediná cesta na komunikáciu s verejnou správou, t. j. ministerstvami, štátnymi, krajskými a obecnými úradmi, či súdmi.

A predsa nebude. Sme totiž na Slovensku, krajine kde sa všetko šije horúcou ihlou a rieši na poslednú chvíľu. Včera to na stretnutí komisie pre technologický rozvoj a inovácie priznal aj podpredseda vlády Peter Pellegrini. Napriek tomu, že zákon o e-Governmente bol prijatý ešte v roku 2013, napriek tomu že aktivácia elektronických schránok pre právnické osoby bola už raz o rok posunutá, napriek tomu, že na propagáciu bolo vyčlenených niekoľko miliónov eur. Do dnešného dňa si totiž elektronickú schránku z viac ako 270 tisíc dotknutých právnických osôb aspoň raz otvorilo iba necelé percento z nich.

Úradníci poštu nečítajú

Pokiaľ by teda mal štát trvať na 1. auguste ako dátume, odkedy napríklad podanie či odvolanie od podnikateľa inak ako elektronicky neprijme, nastal by absolútny chaos. Napokon, ani mnohé úrady vôbec netušia, že takúto schránku majú aktívnu. Podľa informácie z portálu slovensko.sk im v schránkach k dnešnému dňu leží viac ako 338 tisíc neprečítaných správ.

Na júnovú parlamentnú schôdzu bol preto predložený zákon, ktorý mal tento termín opäť raz posunúť, a to na 1. januára 2017. Schvaľovanie v druhom a treťom čítaní však bude až v septembri, teda po v súčasnosti zákonne platnom termíne aktivácie schránok. Vznikol by tak legislatívny paškvil. Posúvať termín začiatku už rozbehnutého procesu je ako do depa presmerovať vlak plný cestujúcich. Každý z nich má pritom už štiknutý cestovný lístok.

Zlé a ešte horšie riešenie

Z tohto dôvodu nám podpredseda vlády Peter Pellegrini včera na komisii odprezentoval možnosť, že by posunutie termínu z návrhu zákona jednoducho nechal vypustiť. Namiesto toho nám predstavil usmernenie, podľa ktorého by 1. augusta aktivácia schránok pre právnické osoby ešte nenastala, ale iba by sa začala. Skrátka ten, kto sa po tomto termíne prihlási do schránky, ten ju bude musieť začať aj používať. Ako pri šachu. Keď sa raz hráč dotkne figúrky, musí s ňou už hrať. Najneskôr sa však figúrky, pardon schránky, musí dotknúť do 31. decembra tohto roku, inak mu bude od 1. januára 2017 aktivovaná bez pardonu.

Nuž úprimne, v tejto situácii, keď vláda zanedbala čo sa len dalo, dobré riešenie neexistuje. Máme iba zlé a ešte horšie, vybrali sme si preto zlé. Kto je na vine? Pellegrini síce nastúpil do rozbehnutého vlaku, no máme tu predsa vládu kontinuity, takže vyhovárať sa na Radičovú sa v tomto prípade už nedá. On sám to prirovnal ku klbku vlny, ktoré mu leží na stole a nevie odkiaľ ho začať rozmotávať. Sveter z tohto klbka mal byť pritom už dávno uštrikovaný a pripravený na oblečenie.

Dobre utajená kampaň

Ak však ako sveter budú chápať samotné elektronické schránky, tieto naozaj už „uštrikované“ sú. Problém je však v tom, že iba málokto o nich vie. Uvidíme teda, či sa za päť mesiacov dá dobehnúť niečo, čo malo bežať už roky. Zo včerajšej diskusie na komisii som mal však pocit, že nad mediálnou stratégiou či konkrétnym riešením informačnej kampane, sa na úrade vlády ešte nezamýšľali.

Súčasne nám však bolo povedané, že zákony predsa platia bez ohľadu na to, či ľudia o nich vedia, alebo nie. Opäť by tu teda podľa Pellegriniho malo platiť pravidlo, že neznalosť neospravedlňuje. Platí toto však aj v prípade, pokiaľ na propagáciu malo byť použitých 6 miliónov eur?

Kampaň tak zrejme bude. Jej súčasťou by mala byť aj informácia, ako sa do schránky prihlásiť. Na toto je potrebný občianky preukaz s čipom, čítačka, prístupové údaje a bezpečnostný osobný kód. Toto všetko sa dá vybaviť dvoma návštevami na príslušnom oddelení policajného zboru. Avšak ako úradníci, tak aj podnikatelia, sú iba ľudia. No a keďže termín 1. januára 2017 bude pre právnické osoby platiť bez výnimky, je možné predpokladať, že pred medzi Vianocami a Novým rokom budú mať policajti vydávajúci doklady, naozaj veľmi rušno.

Rovní a rovnejší

Prvý august je za dverami. V záujme ľudí si prajem, aby spustenie systému elektronických schránok prebehlo hladko. Pár pozmeňovacích návrhov, ktoré by tomu tiež mohli napomôcť, predložím na septembrovú schôdzu. Jedným z nich by mala byť aj výnimka pre občianske združenia. Z povahy ich postavenia a fungovania môže byť pre nich povinnosť elektronickej komunikácie s úradmi jednoducho likvidačnou. Navyše, pokiaľ v zákone existuje možnosť požiadať o výnimku z termínov pre úrady, prečo táto možnosť je odopretá ľuďom? Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?