Ústavný súd podráždil G-komponent Jozefa Holjenčíka

Autor: Karol Galek | 23.6.2016 o 9:35 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  2947x

Keď sme mali v utorok tlačovku ohľadom takmer dva roky starého poslaneckého podania na Ústavnom súde, asi nikto z nás netušil, ako blízko sme k rozuzleniu. Nebudem ďalej napínať – vyhrali sme!

45 poslancov v roku 2014 napadlo vyhlášku, ktorou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaviedol takzvaný G-komponent, teda platbu pre výrobcov elektriny za prístup do sústavy. Tento poplatok však na druhej strane už v cene elektriny platia odberatelia. Ak by som to mal zjednodušene prirovnať, je to akoby diaľničnú nálepku si kupoval nielen majiteľ auta, ale súčasne na to isté auto za ňu platil aj jeho výrobca. Navyše len ten slovenský.

Tento poplatok bol hneď od začiatku kritizovaný ako nesystémový, diskriminačný, v rozpore s legislatívou Európske únie, či retroaktívny. Na námietky vtedajšieho generálneho riaditeľstva EK pre energetiku, ktoré jeho zástupca Klaus-Dieter Borchardt adresoval Jozefovi Holjenčíkovi, odišla iba stručná odpoveď. Predseda ÚRSO sa v nej nechal počuť, že si nie je vedomý žiadnych rozporov, a že si do regulácie v energetike nenechá nikým fušovať. Obzvlášť nie tými, ktorých sa to týka.

Našťastie tí, ktorých sa to týka, našli včera pochopenie aspoň na Ústavnom súde. Aj keď ešte predtým museli sudcovia Holjenčíkovi vysvetliť, že napriek jeho námietkam, sú kompetentní rozhodovať v tejto veci. Ich následne čítané rozhodnutie bolo možno pre nezasvätených na prvé počutie nejasné, no pre právnika zastupujúceho výrobcov okamžite dôvodom na radosť. A to aj napriek tomu, že mu súd vyhovel iba v jednom, avšak najdôležitejšom bode - ak raz výrobca niečo nevyužíva, nemá za to čo platiť.

A čo bude teraz ďalej? Suma, ktorú si výrobcovia budú môcť od distribučných spoločností žiadať späť presahuje 70 miliónov eur. Distribučky sú však v tomto celom spore iba akýmsi rukojemníkom, a rozhodnutie ústavného súdu pre nich Čiernym Petrom. Nakoľko Ústavný súd napriek námietke rozhodol aj o tom, že ÚRSO je orgánom štátnej správy, tohto Čierneho Petra sa zrejme pokúsia posunúť práve do rúk štátu.

A čo štát? Aké vyvodí dôsledky a komu pripíše zodpovednosť? Dovolím si napovedať. Jozef Holjenčík ako predseda ÚRSO bol na protiústavnosť vyhlášky, ktorú si sám napísal aj podpísal upozorňovaný ako domácimi výrobcami elektriny, tak aj zástupcami Európskej komisie. Na čelo ÚRSO ho na návrh vlády menoval prezident. Vláda ho tak zo zákona môže navrhnúť aj odvolať. Alebo sa funkcie môže vzdať aj sám. Takýto vzor nám však zo strany nominantov Smeru nateraz chýba. Pán Holjenčík, ukážte Robertovi Kaliňákovi ako sa správajú chlapi!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?