Stádo capov z Gabčíkova slúži Ficovi

Autor: Karol Galek | 10.6.2016 o 9:28 | Karma článku: 9,34 | Prečítané:  2619x

Cap záhradníkom je v tretej vláde Roberta Fica pomerne častý úkaz. Výnimkou nie je ani minister hospodárstva. Práve za Petra Žigu ako ministra životného prostredia, skončilo hospodárenie na vodnom diele Gabčíkovo v mínuse.

Toho istého vodného diela, ktoré predtým v správe Slovenských elektrární prinášalo tržby 100 miliónov eur ročne, a ktoré Robert Fico pred voľbami plánoval použiť na výstavbu škôlok. Kým od začiatku minulého roku až do 9. 3. 2015, teda dátumu sporného prevzatia Gabčíkova štátom, bola priemerná denná tržba z predaja elektriny 195 tisíc eur, po 10. 3. to už bolo iba 171 tisíc eur.

Napokon logicky, veď štátna firma, ktorá elektrinu nikdy predtým nepredávala, sa na trhu uplatní omnoho ťažšie ako súkromník, pre ktorého je jej predaj dennodenným chlebom. Strata z rošády tak za 297 dní roku 2015 pri znížených tržbách znamenala pre vodné dielo Gabčíkovo 7 miliónov eur mínus. Keď si k tomu pripočítame ďalšie zvýšené prevádzkové a investičné náklady, celkovo sa dostaneme až na sumu takmer mínus 19 miliónov eur.

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba napriek tomu skončil v zisku. Dopomohol si k tomu veľmi kreatívne – jednak rozpustením rezervy na tržbách vo výške takmer 13 miliónov eur, ako aj znížením platieb pre Slovenský vodohospodársky podnik o 6 miliónov eur. SVP z tohto dôvodu klesli tržby o 14% a druhý rok po sebe vykázali stratu.

Riaditeľom Vodohospodárskej výstavby bol po celý čas Žigov dlhoročný spolupracovník a dobrý kamarát Ladislav Lazár, nominovaný na tento post cez dieru v zákone. Riaditeľom sa totiž v čase keď nastupoval mohol stať iba interný zamestnanec podniku. Aby mohla byť litera zákona naplnená, na jeden deň sa ním aj naozaj stal.

Ale aby som mu iba nekrivdil musím priznať, že o kladný hospodársky výsledok mal reálny záujem. Za účelom čo najvyššej výroby regulačnej energie v čase špičky, teda v čase keď je elektrina najdrahšia, došlo ku koncu roku k niekoľkým prudkým nábehom vodného diela. Toto dokazuje aj zaznamenané opakované náhle zníženie hladiny v prívodnom kanály. Všimli si toho aj na Dopravnom úrade. Namiesto potlesku ale poslali pánovi Lazárovi upozornenie, že takýmto konaním ohrozuje životy a zdravie posádok, ktoré sa v tom čase kanálom plavia. Nuž čo, snaha bola.

Keď som minulý rok upozorňoval na riziká spojené s prevzatím prevádzky vodného diela Gabčíkovo štátom, reakciou bola žaloba od pána Lazára na moju osobu za kazenie dobrej povesti podniku Vodohospodárska výstavba.  Ako sa však ukazuje, Gabčíkovo je štátu reálne iba na príťaž. Po prevzatí ministerstva životného prostredia si to všimol aj nový minister za stranu Most-Híd pán László Sólymos a Lazára ako riaditeľa okamžite odvolal.

Lazár teda zlyhal, no trafiky sa v Smere rozdávajú nie podľa výkonu, ale podľa zásluh pre stranu. A tak sa dočkal aj on. Ako ďalší z capov záhradníkov, po vzore svojho kamaráta Petra Žigu, bol vykopnutý hore a skončil vo funkcii splnomocnenca vlády pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Tento úrad dnes spadá pod ministerstvo dopravy. Pán Brecely, viete o tejto čiernej ovci, pardon capovi v košiari?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?