S reguláciou na večné veky a nikdy inak

Autor: Karol Galek | 13.5.2016 o 9:16 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1145x

Minulý týždeň sa šéf ÚRSO pán Holjenčík nechal počul, že opäť zníži ceny plynu pre ľudí. Chcel by tak reagovať na pokles cien na trhu, keďže dodávatelia to neurobili. Prečo by však mali, pokiaľ ich ceny sú stále štátom regulované?

Teda pardon, nie štátom, ale Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorému pán Holjenčík velí. To, že rozhodnutia úradu sú nezávislé od pokynov iných orgánov štátu obe strany prízvukujú pri každej možnej príležitosti.

Potom však prídu „vratky“ s cieľom znížiť cenu plynu o dvojciferné číslo. Aby korupčný balíček Roberta Fica mohol byť naplnený, a tiež ako sa hovorí aj vlk sýty a ovca celá, Holjenčík zníži cenu plynu o 6%, Fico vráti ľuďom 5% a cieľ je elegantne splnený. Fico akože nezasiahol do povinností úradu nezávisle regulovať ceny energií a Holjenčík akože primerane reagoval na mimoriadnu trhovú situáciu.

Je máj a voľby sú už za nami, takže kupovanie si voličov cez „vratky“ za plyn nateraz nehrozí. Koalícia je však krehká a tak sa nedá vylúčiť, že ich Peter Žiga ako nový minister hospodárstva za stranu Smer-SD nezaradí preventívne medzi výdavky aj koncom tohto roku. Ako táto eventuálna možnosť ovplyvní v súčasnosti otvorené cenové konanie? Bude nová regulovaná cena v plnom rozsahu reagovať na vývoj trhových cien s plynom alebo opätovne sa dočkáme vytvorenia priestoru pre korupčné „vratky“?

Potreba mimoriadnej regulácie cien energií v závislosti od vývoja cien na trhu však otvára ešte jednu otázku. Pokiaľ dnes máme dostatočnú konkurenciu medzi dodávateľmi energií a ľudia majú možnosť výberu, nebolo by omnoho efektívnejšie reguláciu zrušiť a nechať cenotvorbu na odberateľoch? Áno, čítate správne, nie dodávateľoch, ale odberateľoch. Tak to totiž štandardne funguje v trhovej ekonomike. Ľudia idú vždy tam, kde im poskytnú lepšie ceny. Peniaze sú totiž až na prvom mieste. Ruka v ruke s dobrým servisom samozrejme. Po príklady napokon netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na boj o zákazníka medzi mobilnými operátormi.

Tento konkurenčný boj prebieha už aj dnes. Ako aj sám úrad uvádza na svojej stránke, oni nestanovujú pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť, nižšiu cenu však môžu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia. A to aj robia. Klopaním od dverí k dverám. O tom, že regulovaný je iba horný strop a  cena energie je vecou dohody sa dnes hovorí viac-menej iba na osobnom stretnutí.

Pokiaľ by sa regulácia zrušila plošne, nikto by už nečakal na oficiálne vyjadrenie úradníka o tom, či ceny sa energií posunú smerom nahor alebo nadol. Cenu by si v plnej miere a hlavne pri plnom vedomí ovplyvňoval zákazník. Nikto by nečakal na riadnu či mimoriadnu reguláciu, tlak na cenu by sme tu mali 24 hodín denne.

To by však vláda stratila jeden zo silných nástrojov na ovplyvňovanie nálad obyvateľstva. Idú voľby? Šup ceny elektriny o dve percentá dolu. Vytiahla opozícia nejakú ďalšiu kauzu? Šup ceny plynu o tri percentá dolu. Našim hokejistom sa nedarí? Šup... Hm, tak tu na zlepšenie nálady asi ani plyn zadarmo nepomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?