Zákon o dobe ľadovej

Autor: Karol Galek | 29.4.2016 o 9:34 | Karma článku: 9,81 | Prečítané:  3486x

Včera sme mali v Národnej rade  možnosť urobiť niečo v prospech ľudí. Štát by to nestálo ani cent a ľudia bývajúci v bytoch zásobovaných teplom centrálne by ušetrili. Žiaľ, koaličná matematika bola aj v tomto prípade neúprosná.

55 poslancov bolo za, 8 proti a 77 sa zdržalo. Oproti hlasovaniu o podobnom návrhu v predošlom volebnom období je to síce výrazný pozitívny nárast podpory, avšak na posunutie zákona do druhého čítania nám stále chýba 21 statočných. Hlasovania sa tentoraz zdržali aj poslanci vládnej koalície, ktorí ho v minulosti z opozície bez výhrad podporovali.

V deň hlasovania k návrhu zákona sme mali aj tlačovku, po skončení ktorej som dostal množstvo pozitívnych reakcií vlastníkov bytov či zástupcov spoločenstiev, no na druhej strane aj negatívne výhrady od dodávateľov tepla a ich profesijného združenia.

Návrh zákona pritom v žiadnom prípade nebol namierený proti teplárňam, ale naopak mal byť aj v ich prospech. Iba v riadne fungujúcom konkurenčnom prostredí je podnikateľom umožnené sa v pozitívnom zmysle vyvíjať a rásť, a zo strany zákazníkov tlačiť na kvalitu a cenu. Vytváranie monopolného postavenia je naopak ukájaním vlastného ega, ktoré skôr či neskôr privedie ukolísaných a neflexibilných aktérov do záhuby. Nehovoriac o lákadle vo forme zneužitia tohto postavenia, a to v neprospech ľudí, ku ktorému dnes už dochádza, ako som upozornil aj v mojom predošlom blogu Ako si z nás úradníci robia 1. apríl po celý rok.

Pritom centrálne zásobovanie teplom by bezpochyby malo aj naďalej ostať ako primárna možnosť na riešenie dodávok tepla a teplej vody. Musí však byť aj primerane ekonomicky pre ľudí výhodné. Som presvedčený, že ani vlastníci bytov a bytové spoločenstvá nemajú nič proti dodávateľom tepla z centrálneho zdroja, pokiaľ má ceny prehľadné a najmä pre vlastníkov bytov únosné. Nie je predsa možné, ak si spoločenstvo vlastníkov z vlastného vrecka zafinancuje komplexné racionalizačné opatrenia v dome, tieto znížia energetickú spotrebu domu o 40%, aby sa im náklady na teplo kvôli agresívnej cenovej politike dodávateľa a zneužitiu svojho monopolného postavenia neznížili ani o cent.

Aj z tohto dôvodu sme postavenie teplární s právom veta v rámci stavebného konania a ich možnosť zablokovať výstavbu domovej kotolne označili za novodobé nevoľníctvo a zákon o tepelnej energetike za zákon o dobe ľadovej. Takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale bezpochyby aj dobrým mravom. V slobodnej spoločnosti je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie. Tak, ako je nemysliteľné, aby napríklad supermarket mohol zablokovať otvorenie novej predajne potravín vo svojom okolí, nemalo by ani byť umožnené, aby miestna tepláreň mohla blokovať zriaďovanie vlastných kotolní vlastníkmi bytov v bytových domoch.

V konečnom dôsledku, pokiaľ je zákonom zakázaná konkurencia a ľuďom obmedzená možnosť ich vplyvu na výdavky za energie, reálnym dopadom je iba prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku.

Súčasná situácia podľa mňa neprospieva ani jednej zo strán. Nespokojnosť zákazníkov bude viesť k ďalšiemu zvyšovaniu tlaku na zmenu legislatívy. Som presvedčený, že skôr či neskôr k zmene dôjde, pričom monopolom ukolísaní dodávatelia jednoducho nebudú schopní pružnej reakcie. Takýto kolaps systému centrálneho zásobovania naozaj nebude v prospech nikoho.

Z tohto dôvodu ako poslanec Národnej rady a súčasne člen výboru pre hospodárske záležitosti budem iniciovať odbornú diskusiu, ktorá sa problematikou teplárenstva za účasti zástupcov oboch bude detailne zaoberať. Verím že sa nám spoločne podarí ako obrúsiť hrany, tak aj pripraviť spoločné stanovisko a návrh riešenia k spokojnosti v prvom rade ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?