Ako si z nás úradníci robia 1. apríl po celý rok

Autor: Karol Galek | 1.4.2016 o 9:24 | Karma článku: 11,32 | Prečítané:  16476x

Niektorí štátni úradníci sú veľkí vtipkári. A to nielen na prvého apríla. Napríklad rozhodnutia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka dokážu „pobaviť“, až z toho slzy tečú.

Jeden čerstvý príklad za všetky. Zatiaľ o tom iba málokto vie, avšak ľudia, ktorí sú napojení na centrálne zásobovanie teplom, v roku 2016 budú za teplo platiť viac, ako by podľa doteraz nastavených pravidiel mali. Najvýraznejšie sa to ale dotkne tých, ktorí si v roku 2014 zateplili, vymenili okná, alebo inak dosiahli zníženie spotreby tepla. Dôvod je jednoduchý. Zmena pravidiel na objednávku. Pre pochopenie problému je potrebné vysvetlenie pojmov. Antitechnikov prosím, aby na ďalšie dva odstavce privreli oči.

Teplárom v platbe za teplo platíme za variabilnú zložku, teda hlavne náklady na palivo, ale aj za fix – čo sú odpisy, mzdy, či zisk. Fixná zložka sa od roku 2009 určuje podľa takzvaného regulačného príkonu na odbernom mieste a počas roka sa nemení. Regulačný príkon na odbernom mieste sa vypočíta podľa predchádzajúcej ročnej spotreby tepla, alebo u nových odberateľov podľa objednaného množstva tepla. V podstate je to platba odberateľa tepla za pripojenie do siete.

Výpočet regulačného príkonu určuje výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a vypočíta sa ako podiel priemeru množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v roku t-2  v kWh a počtu hodín 5300.

A teraz oči môžete všetci otvoriť a to naozaj doširoka. Pre rok 2016 sa Úrad rozhodol, že v prípade regulačného príkonu sa neuplatní zákonné pravidlo t-2, teda spotreba dva roky dozadu, ale t-3. A dôvod? Lebo medveď. Po telefóne vám akurát povedia, že veď to bolo v pripomienkovom konaní a nikto to nenapadol, tak to určite musí byť v poriadku.

Čo to však znamená v praxi? Ako som písal vyššie, tí čo si v roku 2014 znížili spotrebu tepla a dúfali, že sa im to v tomto roku konečne relevantne prejaví aj vo vyúčtovaní, obídu zas len s dlhým nosom. Či sa však spravodlivosti dočkajú aspoň v tom ďalšom, teda či v roku 2017 to nebude t-4, im tiež nikto negarantuje. Hlavným dôvod zmeny spôsobu určenia regulačného príkonu je totiž zrejme aj skutočnosť, že rok 2014 bol teplotne nadpriemerný,  a teda spotreba tepla oproti roku 2013 výrazne nižšia. Keďže fixná zložka môže predstavovať aj viac ako polovicu z ceny tepla, teplárňam by sa výrazne ponížil zisk.

A tak zrejme iba zatlačili na správnom mieste. Respektíve využili situáciu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pod vedením jeho predsedu Jozefa Holjenčíka, chránenca Roberta Fica, je dlhodobo kritizovaný za zavádzanie nesystémových opatrení a netransparentnosť. Tak prečo ešte nepritvrdiť?

Úradníci platení z našich daní sa zabávajú, teplári oslavujú a občan plače. Najmä ak si uvedomí, že štát mu v roku 2016 takto z vačku vytiahne kľudne aj 300 eur navyše. A Ficove korupčno-sociálne balíčky sú preč.

Riešenie? Predmetnú vyhlášku napísal aj podpísal úradník Jozef Holjenčík. Vďaka vašim hlasom, ktoré ste dali strane SaS vo voľbách, budem mať možnosť tento problém otvoriť aj v parlamente, či na výbore pre hospodárske záležitosti. Ako sa hovorí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie. Urobím všetko pre to, aby tým posledným bol v tomto prípade občan, nie úradník.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?