Jánoš(ík) čo chudobným bral a Ficovi dával

Autor: Karol Galek | 4.12.2015 o 9:14 | Karma článku: 15,06 | Prečítané:  4093x

Mať na Slovensku baňu sa oplatí. Svoje by o tom vedel rozprávať Peter Čičmanec, riaditeľ Hornonitrianskych baní a súčasne štedrý sponzor strany SMER. Teda tak to aspoň vyplýva z opisu Jánošových alobalových praktík jeho manželkou.

Tok peňazí do rúk pána Čičmanca je pritom relatívne transparentný. Ministerstvo vydá rozhodnutie vo všeobecnom hospodárskom záujme Slovenským elektrárňam, že na ďalší rok musia z domáceho uhlia vyrobiť toľko a toľko elektriny. Na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví im následne odklepnú pevnú cenu za každú takto vyrobenú kilowatthodinu, a podľa zákona padajúceho exkrementu o toto navýšia naše účty za elektrinu. Bez pár percent je pevná cena vlastne cenou uhlia, ktoré Slovenské elektrárne musia nakupovať iba a jedine u pána Čičmanca.

Tu sa teda kruh zdanlivo uzatvára. Uvedený popis však kruh nijako nepripomína, a tak asi iba málokoho prekvapila malá domov, ktorú údajne roky prihrával bývalý poslanec Jánoš do straníckej pokladne SMER-u. Koľko to do dnešného dňa mohlo byť môžeme iba hádať. Pokiaľ však Jánošov miliónový byt na Kolibe, stotisícové audi, či hodinky za 30 tisíc eur boli kupované z odmeny za výber sponzorského, potom samotný „dar“ strane SMER mohol byť sumárne aj niekoľko desiatok miliónov. Napokon stačí si spočítať, koľko sme sa na podporu ťažby domáceho uhlia naskladali v cene elektriny za posledných 10 rokov. Je to viac ako 600 miliónov eur.

A keďže na ministerstve hospodárstva sa v septembri rozhodli proaktívne prikázať výrobu elektriny z domáceho uhlia tentokrát nie na jeden rok, ale rovno na 14, pán Čičmanec má do roku 2030 ďalších jeden a pol miliardy eur istých. Konečne sa tak dozvedáme, pre ktorých ľudí to ten Robert Fico, podľa hesla na aktuálnych predvolebných plagátoch, vlastne robí.

K tej jeden a pol miliarde hore komínom si treba ešte pripočítať hodnotu poddolovaného územia, zničeného životného prostredia a poškodené zdravie stoviek baníkov. Toto nikto nezaplatí a hlavne to posledné sa ani vyčísliť nedá. Je absolútne nepochopiteľné, že niekto tak tvrdošijne, evidentne iba v záujme vlastnej peňaženky, je ochotný riskovať každý deň zdravie a životy stoviek ľudí. V novom priemyselnom parku v Prievidzi pritom majú firmy núdzu o pracovníkov. Táto núdza je však zrejme aj v Hornonitrianskych baniach, ktoré už dnes musia zamestnávať desiatky baníkov z Rumunska. Domáci sociálny rozmer podpory ťažby uhlia je zrazu fuč.

Na jedného baníka, Slováka aj Rumuna, prispievame rovnako po 25 tisíc eur ročne v účte za elektrinu. A minimálne ďalších 14 rokov ešte budeme. Túto elektrinu ale potrebovať nebudeme. Uhoľná elektráreň v Novákoch má výkon celkovo 482 MW. Spustením tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach v najbližších dvoch rokoch tento výkon prevýšime dvojnásobne a Slovensko sa stane čistým exportérom elektriny. Aký bude význam nováckej elektrárne? A čo bane, ktoré fungujú iba vďaka dotáciám? Možno ako múzeum politickej korupcie by boli ziskovejšie.

Zatvárať bane však nikto nemusí a ani nepožaduje. Strana SaS má v programe ukončenie nesystémovej podpory ťažby uhlia, nie rušenie pracovných miest v baniach. Podpora je evidentne iba pre pár vyvolených, no bez dotácií sa doma oplatí pracovať, podnikať a žiť každému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?