Ako minister Pavlis vylial vaničku aj s vlastným dieťaťom

Autor: Karol Galek | 6.11.2015 o 8:30 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1751x

Keď som minulý piatok písal o tme na ministerstve hospodárstva v súvislosti s čerpaním eurofondov, to som netušil, že kauza má ešte o čosi tmavšie pozadie. Likvidácia celého jedného podnikateľského odvetvia je totiž silná káva.

Ale pekne po poriadku. Píše sa rok 2008. Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlasuje blokový grant na modernizáciu verejného osvetlenia a následne rozdelí tri milióny eur medzi 45 obcí. Financovanie pochádza z nórskych a európskych fondov, plus 15% tvorí príspevok zo štátneho rozpočtu. Možnosti zvyšovania energetickej efektívnosti boli preukázané, pilotné projekty zrealizované. Potiaľto všetko v poriadku.

Rozpočty miest a obcí na Slovensku sú však často podvyživené a na rekonštrukciu verejného osvetlenia si jednorázovo máloktorá z nich v ďalších rokoch našla prostriedky, hoci návratnosť by bola v priebehu pár rokov. A tak si svietili po starom. Potom však prišiel rok 2014 a s ním dlho očakávaný zákon o energetickej efektívnosti z dielne ministerstva hospodárstva. Zákon zadefinoval ako jeden z hlavných nástrojov pre zvyšovanie energetickej efektívnosti takzvané zmluvy o energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou, skratka je EPC (z anglického Energy Performance Contracting). Je to model úspešne používaný v rozvinutých krajinách, kedy sa investícia na úsporu energií financuje z ušetrených nákladov. Dodávateľ pri nej garantuje merateľné úspory a znáša všetky riziká.

Napríklad pokiaľ by som bol starosta a chcem si cez EPC rekonštruovať osvetlenie, oslovím viacerých poskytovateľov takýchto služieb a nechám si vypracovať ponuku nie z pohľadu ceny, ale z pohľadu návratnosti. Ako obec by sme totiž následne jednorázovo neplatili nič, iba by sme si objednali rekonštrukciu a potom dohodnutý počet rokov za svietenie platili rovnako ako doteraz. Vzniknuté úspory by však išli nie dodávateľovi elektriny, ale dodávateľovi, ktorý by si v priebehu rokov takto vykryl náklady a primeraný zisk. Po dohodnutom období by bola rekonštrukcia z úspor splatená a obec by z rekonštrukcie začala reálne profitovať. Toto obdobie sa vďaka novým technológiám a znižovaniu ich cien neustále skracuje, pričom dnes nie sú výnimkou ponuky na úrovni návratnosti 5 rokov.

Konečne si tak nové osvetlenie mohla dovoliť každá obec. Poskytovateľov garantovaných energetických služieb postupne pribúdalo, starostovia, primátori aj poslanci pochopili jednoduchý princíp EPC a obojstranne výhodný biznis sa začal sľubne rozbiehať. Odvetvie preukázalo schopnosť fungovať aj bez dotácií, čo je vždy dobré a žiadúce a všetci sa tešili.

Teda skoro všetci. Kým v prípade EPC je tlak na cenu, resp. návratnosť, v prípade 95 percentnej dotácie z eurofondov to až také dôležité nie je. A kto má dotáciu dostať, respektíve z nej profitovať, a nemyslím teraz obec či mesto, až tak zložité ovplyvniť nie je. A tak v marci tohto roku vtedajší minister hospodárstva Pavol Pavlis oznámil vyhlásenie novej výzvy na rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia v objeme 5 miliónov eur. O mesiac na to, to bolo už 50 miliónov eur, pričom k dnešnému dňu je vyčerpaných viac ako 60%.

Takže čo sa vlastne stalo? Ministerstvo najprv otvorilo dvere novému podnikateľskému odvetviu, aby ich následne s veľkým treskom všetkým záujemcom na oboch stranách pred nosom zabuchlo. Prečo? Pretože ako som aj v predošlom blogu dokázal, nie každá investícia do energetickej efektívnosti je skutočne efektívna. Problém dotovaných projektov je navyše ten, že mnohé z nich majú návratnosť rádovo v desiatkach rokov. Veď daňový poplatník zaplatí. Takto bezhlavé dotácie s jediným zámerom vyčerpať pridelený rozpočet zároveň deformujú trh tým, že odčerpávajú zdroje a zabíjajú inováciu. S vaničkou tak vylievame aj dieťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?