Fico ako tichý spoločník v J&T

Autor: Karol Galek | 28.8.2015 o 8:33 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  15136x

Predaj talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach napreduje akoby podľa dopredu napísaného scenára. Rukopis Roberta Fica na ponuke spoločnosti EPH je neodškriepiteľný.

Keď som takto pred troma mesiacmi v blogu Ficove elektrárne načrtol možný scenár vývoja udalostí v SE, možnosť predkladania ponúk na kúpu 66% podielu bola ešte otvorená. Od vtedy sa ale mnohé zmenilo. Do hry mimo poradia vstúpili Číňania, Slovenské elektrárne postúpili spor o Gabčíkovo na medzinárodný arbitrážny súd, Najvyšší kontrolný úrad na oplátku posunul výsledky kontroly na Generálnu prokuratúru a Finančné riaditeľstvo. Ministerstvo hospodárstva sa tiež rozhodlo urobiť výberové konanie na poradcu, ktorý by im mal poradiť, či by o nejaké percentá nemal predsa len zabojovať aj štát. Keďže sa prihlásil iba jeden záujemca, ďalšie riešenie prenechal minister Hudák na SPP s vyhlásením, že zvažujú vytvorenie energetického holdingu, kde by práve plynári mohli hrať prím, preto nech sa starajú.

Jeden taký holding tu ale predsa už máme. Tiež energetický a k tomu aj priemyselný. J&T tam majú 40% podiel. Energetický a průmyslový holding dnes ovláda 49% v Stredoslovenskej energetike, ale aj SPP Infrastructure, čo je dcérska firma SPP. Tej istej SPP, ktorá ide riadiť výberový proces poradcu pri SE.

Že ste sa v tom už stratili? Vitajte v energetike. Odvetví, ktoré Robertovi Ficovi obzvlášť prirástlo k srdcu. Cez regulované štátne a pološtátne spoločnosti žmýka Slovákov, aby im následne veľkoryso podhodil almužnu vo forme vratiek za plyn, rozdáva dotácie na podporu obnoviteľných zdrojov verným straníckym kolegom, uzatvára dohody s finančnými skupinami, ktoré mu potom píšu podklady na rokovania vlády... Skrátka a dobre, čím neprehľadnejšie, tím lepšie.

A presne toto je aj účel všetkých tančekov okolo Slovenských elektrární. EPH je iba prostriedok na Ficov účel. Ich ponuka, samozrejme podmienečná, počíta s kúpou polovice podielu v prvom kroku, druhej po dokončení Mochoviec. Talianom je to ale nateraz jedno. Ich urgentnou potrebou je znížiť svoj podiel v SE pod 50%, aby sa tak účtovne ako skupina Enel zbavili viac ako dvojmiliardového dlhu. Trojlístok Enel, EPH a Slovenská republika už na prvé počutie veľmi harmonicky neznie. Aj z tohto dôvodu sa budú Taliani snažiť zbaviť aj zvyšku. A to napriek dohodám, ešte pred dokončením Mochoviec. Fico s tým však počíta. Podmienka EPH nebude dodržaná a tak sa chtiac-nechtiac ocitnú mimo hry. Na radu vtedy príde štát. Prebehne rošáda, kedy Slovenská republika nadobudne 66% podiel, alebo si ponechá iba tesnú väčšinu a zvyšok opäť prenechá EPH.

Potom do hrnca pridáme SPP a Gabčíkovo a holding je na svete. Takáto minca má dve strany. Z oboch sa pritom uškŕňa Robert Fico. Kým bude pri moci, Slovenské elektrárne podojí cez zákazky vyvoleným, keď skončí v politike, o príjem bude mať postarané ako tichý spoločník v J&T.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?