Korupcia v regulácii, regulácia v korupcii

Autor: Karol Galek | 21.8.2015 o 12:26 | Karma článku: 8,16 | Prečítané:  1067x

Sociálne balíčky, ergo predvolebná kampaň strany SMER, budú nielenže platené z našich daní, ale poskladáme sa ne aj prostredníctvom regulovaných cien energií.

Robert Fico sa často chváli dobrou kondíciou podnikov a spoločností či už v čiastočnom, alebo úplnom vlastníctve štátu, najmä z oblasti energetiky. Zabúda však pritom na to, že väčšina z nich je štátom regulovaná a dochádza teda vlastne k nepriamemu a dvojnásobnému výberu peňazí od občanov a podnikateľov. Raz vo forme daní, druhý raz v poplatkoch, ktoré by pri transparentnej regulácií mali viesť k zníženiu cien energií

Úrad zodpovedný za reguláciu v sieťových odvetviach však koná presne opačne. Napríklad v prípade cien, ktoré stanovuje pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, štátnu akciovú spoločnosť, ktorá vyberá poplatky za prenos elektriny. Ich zisk sa pohybuje od roku 2012 na úrovni okolo 70 miliónov eur, pričom prakticky celý je následne prevedený vo forme dividend do štátneho rozpočtu. Pokiaľ by si regulátor, vedený Ficovým bielym koňom Jozefom Holjenčíkom plnil svoje zákonné povinnosti, znížil by poplatky za prenos elektriny na takú úroveň, aby zisk spoločnosti klesal smerom k nule. Pozitívne by sa to prejavilo v cene elektriny pre konečného spotrebiteľa, ako domácnosti, tak aj podnikateľov. Matematika je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Pokiaľ na Slovensku prenesieme ročne 28 miliónov MWh elektriny a o dividendu skoro 70 miliónov eur, ktorú si teraz nárokuje štát, by sme znížili SEPSom vyberané poplatky, za 1 MWh elektriny by sme zaplatili o 2,5 eur menej. Pri priemernej ročnej spotrebe slovenskej domácnosti na úrovni 4 MWh je to teda ušetrených 10 eur. A to sme iba pri prenose elektriny. Potom tu máme ešte distribúciu a predaj. No a okrem elektriny sú regulované aj ceny tepla, plynu, vody...

Takže aj odtiaľ sú peniaze na sociálne balíčky. Namiesto toho, aby sa zaviedla transparentná a spravodlivá regulácia, bude radšej Fico žmýkať ľudí cez vysoké regulované ceny, ktoré má pod palcom vďaka servilnému úradníkovi. Zbytočne bude predseda ÚRSO Jozef Holjenčík soptiť nad kritikou, ktorá sa na jeho úrad za netransparentnosť zniesla v tohtoročnej správe Európskej komisie o Slovensku. Za pravdu sa každý hnevá.

Vyťahovanie peňazí z vreciek obyvateľov Slovenska cez umelo držané vysoké ceny energií za účelom ich následného využitia na kupovanie si voličov pred budúcoročnými parlamentnými voľbami stranou SMER považujeme za korupčné správanie najhrubšieho zrna. Ak chceme dosiahnuť, aby sa na Slovensku opäť oplatilo žiť, pracovať a podnikať, na takéto zneužívanie moci musíme nielen poukázať, ale ho aj zastaviť. Aj z tohto dôvodu strana SaS pripravuje voči všetkým korupčným balíčkom vlády podnet na Ústavný súd. Namiesto nich SaS navrhujeme zaviesť rovnú daň z príjmov vo výške 19 percent, ktorá by sa v roku 2019 znížila na 15 percent.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?