Striptíz v prekúrenom byte

Autor: Karol Galek | 19.6.2015 o 9:08 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  3074x

"Je ti zima dievčatko? - Čo ti šije, somár starý?". Pohŕdavý podtón známeho dialógu dobre vystihuje postoj teplárenských spoločností k individuálnemu vykurovaniu a bol aj dôvodom stredajšieho protestu pred parlamentom.

Práve decentrálne zdroje tepla sa totiž minuloročnou novelou zákona o tepelnej energetike dostali do nemilosti našich zákonodarcov. Právo veta v stavebnom konaní pre existujúceho dodávateľa tepla zastavilo akékoľvek projekty samostatných kotolní a prakticky znemožňuje odpojenie sa od centrálneho zásobovania teplom. Skrátka novodobé nevoľníctvo. Zmena, ktorú si dominantní teplári prelobovali v parlamente a následne patrične oslávili na akcii vo Vysokých Tatrách, im takto zabezpečuje štátom garantovaný zisk s vylúčením konkurencie.

Ich škodoradostný úsmev a vyplazený jazyk patrí každému, kto má záujem o efektívnejšie, ekonomicky výhodnejšie, no hlavne vlastné vykurovanie. To je ako by vám poľnohospodári zakázali na záhradke pestovať si zeleninu, autobusári nedovolili jazdiť vlastným autom, či reštaurácie zákonom presadili zákaz varenia doma.

Celé sa to deje v duchu hesla, že vo veľkom sa predsa akákoľvek strata či nedostatok ľahšie stratí, rozumej rozpočíta medzi všetkých. A tak v zime zohrievame trávniky, či žeravíme ventily, len aby bola spotreba a teda aj zisky teplární čo najväčšie. Nedobrovoľný zimný striptíz v prekúrenom byte je na našich sídliskách žiaľ pravidelným javom.

Najčastejším argumentom dodávateľov tepla na zastavenie výstavby nových bytových kotolní, ktorú si prepašovali do zákona, sú investície vložené do podnikania. Podnikanie ale predsa okrem zisku prináša aj risk, a pokiaľ sa môj doterajší zákazník rozhodne so mnou ukončiť obchodný vzťah a dodávku tepla si riešiť vlastnou cestou, túto mu nemôžem len tak bezdôvodne zatarasiť. Návratnosť vyvolaných investícií sa bez znásilňovania zákonov dá riešiť aj zmluvne, napríklad časovou viazanosťou.

O nápravu sme sa ako strana SaS v spolupráci s OĽaNO snažili už tri krát. Všetky naše poslanecké návrhy ale nemilosrdný palec pani poslankyne Laššákovej vždy zmietol zo stola. Dotknutí občania v zastúpení Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov sa tak podľa hesla tri krát a dosť rozhodli zobrať spravodlivosť do vlastných rúk a za účasti Richarda Sulíka a Jozefa Viskupiča zorganizovali protestné zhromaždenie pred Národnou radou. Súčasne organizátori odovzdali do rúk prezidenta Andreja Kisku petíciu s 11.327 podpismi za slobodný výber spôsobu vykurovania a vďaka vôli opozičných poslancov, o súlade predmetného ustanovenia s Ústavou Slovenskej republiky, bude rozhodovať aj príslušný súd.

Strana SaS podporuje zdravý rozum a každú iniciatívu, ktorej cieľom je zo Slovenska spraviť miesto, kde sa oplatí žiť, pracovať a podnikať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?