Čínska vrana so slovenskou vranou na jednom drôte

Autor: Karol Galek | 11.6.2015 o 14:57 | Karma článku: 4,78 | Prečítané:  848x

Tento týždeň sa v správach objavila informácia, že čínska štátna spoločnosť China National Nuclear Corporation prejavila vážny záujem o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach.

Ide o tých istých horúcich 66% ponúknutých Talianmi, okolo ktorých najzaujímavejšie tančeky v posledných mesiacoch predvádzal sám Robert Fico. Podľa jeho vyjadrení však Slovensko ponuku predkladať nebude, ale namiesto toho pôjde radšej v jeho zastúpení rokovať priamo do Ríma o navýšení podielu z 34 na 51%. Toto riešenie by mohlo byť „elegantné” pre obe strany. Taliani by sa tak automaticky stali menšinovým vlastníkom a dlh skupiny Enel by sa im po prebratí záruk štátom zmenšil asi o 2 miliardy eur. Fico by mal kontrolu nad elektrárňami prakticky v plnom rozsahu a Mochovce by mal ako hračku pre politicky spriaznené firmy, ktoré sa tam, koniec koncov, presúšajú už od jeho prvej vlády. Súčasne by mal k dispozícií ďalšiu štátnu akciovku, cez ktorú si vie zobrať úver na vyplácanie dividend, ako to v minulosti predviedol v prípade distribučných spoločností.

Či bude mať Enel záujem o zotrvanie v Slovenských elektrárňach v takejto konštelácii je však neisté, dokonca by som si dovolil povedať nereálne. Robert Fico ich drží za intímne partie príliš dlho na to, aby pristúpili na takéto riešenie a ostali na Slovensku. Navyše je tu čierny Peter, druhým menom Mochovce, ktoré spoločnosť ťahajú ku dnu. Termín ich dokončenia je v nedohľadne a každý ďalší rok znamená výdavok 700 miliónov eur, ktoré sú pokrývané z nevyplácaných dividend a nových úverov. Hoci Fico chce Talianov dotlačiť k zárukám za ich dokončenie, túto páku majú momentálne iba záujemcovia, ktorí predložili ponuku. Iba oni si môžu kúpu podielu v Slovenských elektrárňach takto podmieniť.

Do hry však odrazu vstupujú Číňania a úprimne povedané, do akýchkoľvek schém, ktoré boli doteraz na stole, vôbec nezapadajú. A pritom práve oni by boli z technologického hľadiska veľmi zaujímavým partnerom. Hlavne kvôli Mochovciam. Čína je predsa krajinou, kde je jadrová energetika na vzostupe a do roku 2050 by do nej chceli v rámci krajiny investovať asi 200 miliárd dolárov. Čínania majú technológie aj know-how a navyše stavajú rýchlo. V Európe na to majú vlastné spoločnosti a možno by sa vedeli dohodnúť aj na „spolupráci”.

Robert Fico inú čínsku štátnu spoločnosť, navyše tiež v prípade energetiky, iba nedávno prezentoval v súvislosti s prečerpávacou elektrárňou na Ipli, pričom z pozadia vykukovali rožky hlavného akcionára SMERu Jozefa Brhela. Číňania boli taktiež spomínaní v súvislosti s diaľničným obchvatom Bratislavy a v prípade korporácie GEFC China Energy Company Limited bola zmluva krvou spečatená aj zo strany J&T.

Číňania, to už dávno nie sú iba lacné tričká a falošné kabelky, ale reálne investície v objeme stoviek miliárd. Ako by však fungovala Slovensko-čínska spoločnosť vlastnená samotnými štátmi, si ale iba ťažko predstaviť. O Číňanoch je známe, že tak, ako záruka na ich výrobky platí po dvere predajne, tak sa stavajú aj k dohodám. Na druhej strane je to rovnaký prístup ako Robert Fico zaujal k svojim predvolebným sľubom. Takže vlastne vrana k vrane sadá. Či je reálne, aby si tá slovenská a čínska spolu sadli na jeden elektrický drôt a tento sa neroztrhol, ukáže už najbližších pár mesiacov, kedy ale posledné slovo budú mať aj tak Taliani.

Pre stranu SaS je súčasné dianie v SE iba dôkazom, že čiastočná privatizácia v konečnom dôsledku prináša viac starostí ako úžitku. Opätovne vyzývame Roberta Fica, aby sa vzdal akéhokoľvek ďalšieho zasahovania do predaja 66%-ného v SE a nechal väčšinového vlastníka slobodne sa rozhodnúť, ako so svojim majetkom naloží. Namiesto navyšovania svojho podielu by SR mala naopak zvážiť doprivatizáciu elektrární , nech za ich dlhy a problémy preberie zodpovednosť v plnej miere jeden vlastník. Pokiaľ by ním napokon predsa len bola čínska spoločnosť, veríme, že pri svojej činnosti sa podriadia podmienkam a pravidlám európskeho a slovenského trhu, ako aj stanoveným legislatívnym rámcom a požiadavkám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?