Maléry účtovníka Fica

Autor: Karol Galek | 1.5.2015 o 8:36 | Karma článku: 16,91 | Prečítané:  4928x

To, že Robert Fico je nielen mizerný právnik, ale bol by z neho aj mizerný účtovník, nám dokázal na tlačovej konferencii ku kauze Gabčíkovo. Kauza, ktorú on sám prezentuje ako svoje víťazstvo vybojované v prospech Slovenskej republiky sa mu postupne vymyká z rúk, a ako sa hovorí, topiaci sa aj slamky chytá.

Na jednej strane máme už dnes na stole účet na 588 miliónov eur, ktoré od nás požadujú Slovenské elektrárne ako odškodné za vypovedanie Zmluvy o prevádzke vodného diela, na strane druhej je tu stále otvorená otázka, komu po vyhlásení rozhodnutia krajského súdu v Bratislave o neplatnosti Zmluvy, a tým aj na ňu naviazanej Dohody o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov, vlastne Gabčíkovo patrí?

Oba tieto otvorené spory si Robert Fico odmieta všimnúť a radšej si prikladá na čelo studený obklad vo forme protiúčtu na sumu 493 miliónov. Toto má byť suma, ktorú si Slovenské elektrárne ponechali za 9 rokov prevádzky vodného diela na základe dohody o rozdelení výnosov s Vodohospodárskou výstavbou. Táto suma, ktorú Robert Fico žiada späť, je vrátane 180 miliónov eur na úrokoch vypočítaných bulharskou konštantou.

Súčasne však účtovník Fico prehliada skutočnosť, že hoci pomer rozdelenia výnosov bol 35:65 v prospech štátneho podniku, Slovenské elektrárne zo svojho menšinového podielu hradili všetky prevádzkové náklady, poistenie, opravy... Taktiež kritizuje pomer rozdelenia výnosov a zabúda pritom, že tento platil dávno predtým, ako do Slovenských elektrární vstúpila talianska spoločnosť Enel.

V malom podnikaní, by sa to dalo prirovnať k autodielni, ktorú si založia dvaja spoločníci. Jeden z nich vloží do podnikania stroje, ktoré zdedil po strýkovi, toto je Vodohospodárska výstavba. Druhý je automechanik a ten sa má o podnik starať - opravovať autá, v tomto prípade Slovenské elektrárne. Výnosy si podelia v pomere 35 ku 65 v neprospech automechanika, ktorý navyše zo svojho podielu musí hradiť všetky výdavky na prevádzku autodielne. Po rokoch si ale živnostenský úrad všimne, že pri zakladaní firmy zabudol majiteľ strojov svoj podpis pod spoločenskú zmluvu notársky overiť, a tak spoločnosť od jej založenia označí za neexistujúcu. Chybu teda urobil majiteľ strojov, no ten namiesto ospravedlnenia začne od automechanika požadovať aj tých 35 percent, ktoré si ponechával na prevádzku, lebo vraj stroje sú jeho a automechanik s nimi pracoval bez oprávnenia. Plus úroková úžera.

Samozrejme situácia v prípade kauzy Gabčíkovo je omnoho komplikovanejšia. Sú tu ďalšie zmluvy, dohody, nároky, ako aj budúce súdne spory, ktoré nám Róbert Fico necháva ako nášľapné míny. Skrátka po mizernom právnikovi a ešte mizernejšom účtovníkovi Ficovi potopa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?