Ficove perpetuum mobile

Autor: Karol Galek | 24.4.2015 o 11:12 | Karma článku: 9,91 | Prečítané:  1908x

Jozefa Brhela v SMER-e pozná každý. A v energetike tiež. Hoci to dlho zatĺkal, napokon v roku 2013 vyšiel s farbou von. Priznanie, že v rámci škandalózneho rozdeľovania licencií na pripojenie slnečných elektrární v roku 2009 si tiež odkrojil svoj kusisko z koláča, iba potvrdilo jemu prisudzovanú pozíciu jedného z hlavných akcionárov strany SMER. Nikto iný, iba politicky spriaznené duše, sa totiž k balíku 120 megawattov od Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy nemali šancu dostať. Potvrdzujú to aj ďalšie mená na zozname ako Ladislav Lazár, súčasný riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, či Tomáš Malatinský, nedávny minister hospodárstva.

A tak asi vôbec neprekvapí správa, pod ktorú sa podpísala mimovládna organizácia Via Juris. Podľa nej Robert Fico na stretnutí v Belehrade hovoril s čínskym premiérom aj o projekte prečerpávacej elektrárne na rieke Ipeľ. Projekt momentálne na slovenskej strane zastrešuje spoločnosť Hyco prepojená s Jozefom Brhelom hneď cez niekoľko nitiek. Na ministerstve hospodárstva bol tento zámer požehnaný vydaním osvedčenia o jeho súlade s dlhodobou koncepciou energetickej politiky Slovenska iba 22.1.2015.

Čo však prekvapí, je prísľub garantovanej výkupnej ceny pre takúto elektráreň. Práve princíp tohto spôsobu podpory výroby elektriny spolu s podporou ťažby domáceho uhlia a nadhodnotenými poplatkami za distribúciu má dlhodobo negatívny vplyv na ceny elektriny pre domácich spotrebiteľov. Na rozdiel od obnoviteľných, no hlavne domácich zdrojov, by boli výkupné ceny v prípade prečerpávacej elektrárne absolútne bizarné.

Prečerpávacia elektráreň využíva prebytočnú elektrinu v sieti na prečerpanie vody do hornej nádrže a následné vypustenie uskladnenej vody na turbínu v čase, keď je elektriny nedostatok. V praxi to teda znamená nákup za minimum, predaj za maximum. Pri ideálnej účinnosti 75% dostaneme pomerne slušný podnikateľský zámer. Ceny elektriny na trhu sa ale dlhodobo pohybujú tesne nad nad 30 eurami za megawatt hodinu, čo by pri investícií 1,2 miliardy do 560 megawattovej elektrárne znamenalo veľmi dlhú návratnosť. Pokiaľ by však cena za uskladnenú energiu bola spolu s prednostným výkupom garantovaná na 15 rokov, ako to už avizoval podpredseda vlády Ľubomír Vážny, perpetuum mobile na peniaze by bolo na svete.

A aby bol kruh uzavretý, do kola treba pribrať ešte jedného hráča. Zahraničným investorom do tohto PPP projektu má byť čínska spoločnosť China Power. Číňania však budú potrebovať niekoho, kto tú prečerpávaciu elektráreň postaví. A hneď je tu po ruke spoločnosť, ktorá neváha, ale stavia. Napokon momentálne asi najznámejšia stavebná spoločnosť ďalšieho z akcionárov SMER-u potrebuje zákazky ako soľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?