Duní Dunaj a cez Gabčíkovo sa valí

Autor: Karol Galek | 20.1.2015 o 8:08 | (upravené 20.1.2015 o 9:53) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1110x

Duní Dunaj a luna za lunou sa valí... Práve takto začína druhá sloha historickej básne Sama Chalúpku Mor ho. Dnes Dunaj duní opäť. A znovu boj zvádza Rím so Slovenským rodom. Situácia sa však otočila a tým cárom, ktorý si zastal táborom nie je Riman, ale naopak Slovák, ktorý sa rozhodol zmocniť sa Dunaja. Tento prostredníctvom vodného diela Gabčíkovo mal spútaný taliansky Enel, spočiatku partner, dnes pre našu nevyspytateľnú vládu už nepriateľ.

Zasurmili surmity, volajú do zbroje: povstal tábor, do šíkov zvíjajú sa voje...

Ako prvý šík vyrazili policajti, po nich Najvyšší kontrolný úrad a potom opäť policajti. V talianskom tábore Slovák symbolicky trhá nájomnú zmluvu na Gabčíkovo a obviňuje bývalého riaditeľa Vodohospodárskej výstavby zo spáchania obzvlášť závažného trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Hynú naši, hynú sťa víťazi! Žiadna rana zvuk bôľu z úst im nevyrazí...

Takže čistky sa začali paradoxne na slovenskej strane. Obvinenie je prvé, určite však prídu aj ďalšie a už teraz je jasné kam budú mieriť. Rok 2015 bude rokom zbierania politických bodov pred voľbami. A tak sa bude útočiť hlavne na opozíciu. Tentoraz to schytala SMK, nakoľko Ladislav Gáll je ich členom. SDKÚ, ktorá by bola pre SMER ideálnejším cieľom, žiaľ už de facto neexistuje.

A boj pomaly tíchne: strašná búry sila divým svojím zúrením sama sa zničila...

Slovenské elektrárne medzitým sprístupnili verejnosti stránku s názvom Pravdivo o Gabčikove, kde je zverejnená aj zmluva o odškodnení. V prípade vypovedania Zmluvy o prevádzke vodného diela bez udania dôvodu majú podľa tejto zmluvy Slovenské elektrárne nárok na odškodnenie vo výške všetkých prognózovaných ušlých príjmov, ceny za prevod aktív a nákladov na odstupné zamestnancom.

A cár okom sklopeným na bojišti stojí: A čo? - Azda tých padlých Slovänov sa bojí?

Enel mal v úmysle v minulom roku svoj podiel v Slovenských elektrárňach predať. Róbert Fico sa však rozhodol, že ich odchod zo Slovenska im patrične okorení a pripraví pôdu pre ním vybratých nástupcov z J&T. Korenička sa mu však evidentne vyšmykla z rúk a Taliani sa principiálne rozhodli bojovať a dokázať svoju pravdu. V konečnom dôsledku celý spor skončí pravdepodobne na medzinárodnom súde. Pokiaľ tento Slovensko prehrá, pocítime to všetci. No to tu už zodpovední dávno nebudú a evidentne práve s tým Fico počíta.

A ty mor ho! - hoj mor ho! detvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu; a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom: Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Pravda v prípade sporu o Gabčíkovo bude v konečnom dôsledku kdesi uprostred, no v náväznosti na záverečný verš básne tu vyvstáva ešte jedna dôležitá otázka. Kto tu komu siaha na jeho slobodu? Evidentne štát podnikateľovi! Aj tu síce platí, hoď kameňom, kto si bez viny, no dnes to je to Enel, a zajtra? Vlastne moment, žiadne zajtra, daňové licencie, pracovná zdravotná služba, predĺžená doba odpisov, to všetko sú polená pod nohami podnikateľov už dnes. Cár nepotrebuje partnerov, cár potrebuje otrokov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?