Fico pred bránami Slovenských elektrární

Autor: Karol Galek | 21.8.2014 o 10:16 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1388x

Pred troma týždňami SaS vyzvala vládu Róberta Fica, aby k predaju podielu v Slovenských elektrárňach zo strany talianskej spoločnosti Enel pristupovala zodpovedne. Dôvodom boli naše obavy zo vstupu nedôveryhodného partnera, ktorý by elektrárňam, ako aj Slovensku mohol viac uškodiť ako pomôcť. Ministerstvo hospodárstva v tej dobe zastávalo úlohu mŕtveho chrobáka, čo neveštilo vôbec nič dobré.

Včera sa naše obavy naplnili. Podľa agentúry APA sa Róbert Fico nechal počuť, že Slovensko má záujem zvýšiť svoj podiel v Slovenských elektrárňach. Odhliadnuc od otázky, kde by sme asi tak zobrali 3 miliardy eur, či skutočnosti, že štát je najhorší vlastník, za šokujúce a škandalózne považujem okolnosti, respektíve jednu konkrétnu udalosť, ktorá tomu predchádzala. Na mysli mám zásah polície v sídle spoločnosti, ku ktorému došlo v júli tohto roku, kedy pod zámienkou vyšetrovania prípadu starého 8 rokov boli zhabané dokumenty a dáta v rozsahu, ktorý ani samotným zamestnancom elektrární dodnes nie je známy. Vtedy sa hovorilo o snahe odstrašiť záujemcov a pripraviť pôdu pre konkrétneho vopred vybraného investora. Že by ním však mala byť práve Slovenská republika vtedy asi iba málokomu napadlo. Po Ficovom vyhlásení o záujme o zvýšenie podielu v elektrárňach však zrazu kocky skladačky začínajú zapadať. Údaje, ku ktorým sa počas razie slovenská polícia dostala, sú zrejme naozaj veľmi závažného charakteru a pochopiteľne na koni je ten, kto ich má k dispozícií.

Takejto situácií sa ľudovo hovorí "držať niekoho za gule". Róbert Fico je v tomto prípade naozaj vo veľmi výhodnej situácií. Má predkupné právo, corpus delicti a obrovsky apetít postaviť ďaľsí blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. A to aj napriek tomu, že po dostavbe Mochoviec bude ďalšia jadrová elektráreň na Slovensku produkovať už iba prebytky. To tu však už Róbert Fico dávno nebude. Termín začatia výstavby je totiž momentálne naplánovaný až na rok 2021 a spustenie do skúšobnej prevádzky v roku 2027. Čo sa však preinvestuje na projektové práce, je tiež pekných pár miliónov, ktoré by mohli výrazne doplniť stranícku kasu, a ako nám aj samotní Taliani stihli ukázať v prípade Mochoviec, peniaze sa dajú otočiť na tisíc spôsobov.

Žiak tak tentoraz nielen predstihol svojho učiteľa, ale ho súčasne aj pokoril. Ako sa hovorí, účel svätí prostriedok, aby sa ním však stali mafiánske metódy na najvyššej úrovni je neprípustné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?