Fiko: Ja už budem dávno v podkroví

Autor: Karol Galek | 6.2.2014 o 11:44 | (upravené 6.2.2014 o 11:56) Karma článku: 29,66 | Prečítané:  7253x

Tento týždeň Protimonopolný úrad rozhodol, že štát môže prebrať stratovú časť SPP, ktorá má na starosti aj predaj plynu domácnostiam. Mnohí sa však v bludisku podielov, účasti J&T, dcérskych firiem a umelého udržovania nízkych cien plynu zo strany ÚRSO už dávno stratili. Pátral som preto po príklade, ktorý by vedel jednoduchšie vysvetliť, o čo vlastne v prípade SPP ide a podarilo sa. V jednom bytovom dome na nemenovanej ulici vo veľkom slovenskom meste býva správca Róbert Fiko. Pán Fiko zabezpečil pre obyvateľov domu cenu za plyn, ktorá je tiež nižšia ako trhová. Ako sa mu to podarilo dosiahnuť? Odpovedá Róbert Fiko (R.F.):

Pán Fiko, dopočul som sa, že v dome, kde bývate, ľudia platia za plyn menej, ako je trhová cena, a to práve vďaka vám. Ako sa vám to podarilo?

R.F.: Áno, je to tak. Recept je jednoduchý. V dome som aj správcom a všetky platby za plyn idú po novom cezo mňa. Dodávateľ plynu sa mi sťažoval, že na náš dom iba dopláca, a tak som sa rozhodol pomôcť mu a stratu som namiesto jej rozpočítania na obyvateľov, prebral na seba.

To je naozaj veľmi šľachetné voči ľudom a veľkorysé voči dodávateľovi. Neprekáža však manželke, že je to na úkor vašej rodinnej kasy?

R.F.: Vôbec nie, napokon ja to neplatím z rodinnej kasy, vyrovnávam to z bytového fondu.

Z bytového fondu, do ktorého platia tí istí, čo im prispievate? Do jedného vrecka im dávate a z druhého beriete?

R.F.: No, v podstate áno, ale to ľudia našťastie nevidia.

Ale to je predsa podvod a navyše nefér. Veď plynu niekto odoberie viac, niekto menej, no do fondu sa skladajú všetci rovnako.

R.F.: Áno, vlastne máte pravdu, no ľudia viac ako pravdu potrebujú istoty.

A čo potrebujete vy? Prečo to robíte?

R.F.: V našom dome sa v podkroví onedlho uvoľní jeden velkometrážny byt s nádherným výhľadom na mesto. Ide o nájomný byt s nízkym nájomným a je oňho už 14 uchádzačov. O tom, kto ho dostane, budú rozhodovať všetci obyvatelia domu. No a toto je najjednoduchšia cesta, ako sa zapáčiť, a navyše ma to nič nestojí.

Jedného dňa sa ale ľudia predsa dozvedia, ako to bolo, keď zistia, že v bytovom fonde majú dieru a neostáva na iné opravy domu.

R.F.: (smiech) To ja však už budem dávno v podkroví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?