reklama

Ústavný súd podráždil G-komponent Jozefa Holjenčíka

Keď sme mali v utorok tlačovku ohľadom takmer dva roky starého poslaneckého podania na Ústavnom súde, asi nikto z nás netušil, ako blízko sme k rozuzleniu. Nebudem ďalej napínať – vyhrali sme!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

45 poslancov v roku 2014 napadlo vyhlášku, ktorou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaviedol takzvaný G-komponent, teda platbu pre výrobcov elektriny za prístup do sústavy. Tento poplatok však na druhej strane už v cene elektriny platia odberatelia. Ak by som to mal zjednodušene prirovnať, je to akoby diaľničnú nálepku si kupoval nielen majiteľ auta, ale súčasne na to isté auto za ňu platil aj jeho výrobca. Navyše len ten slovenský.

Tento poplatok bol hneď od začiatku kritizovaný ako nesystémový, diskriminačný, v rozpore s legislatívou Európske únie, či retroaktívny. Na námietky vtedajšieho generálneho riaditeľstva EK pre energetiku, ktoré jeho zástupca Klaus-Dieter Borchardt adresoval Jozefovi Holjenčíkovi, odišla iba stručná odpoveď. Predseda ÚRSO sa v nej nechal počuť, že si nie je vedomý žiadnych rozporov, a že si do regulácie v energetike nenechá nikým fušovať. Obzvlášť nie tými, ktorých sa to týka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našťastie tí, ktorých sa to týka, našli včera pochopenie aspoň na Ústavnom súde. Aj keď ešte predtým museli sudcovia Holjenčíkovi vysvetliť, že napriek jeho námietkam, sú kompetentní rozhodovať v tejto veci. Ich následne čítané rozhodnutie bolo možno pre nezasvätených na prvé počutie nejasné, no pre právnika zastupujúceho výrobcov okamžite dôvodom na radosť. A to aj napriek tomu, že mu súd vyhovel iba v jednom, avšak najdôležitejšom bode - ak raz výrobca niečo nevyužíva, nemá za to čo platiť.

A čo bude teraz ďalej? Suma, ktorú si výrobcovia budú môcť od distribučných spoločností žiadať späť presahuje 70 miliónov eur. Distribučky sú však v tomto celom spore iba akýmsi rukojemníkom, a rozhodnutie ústavného súdu pre nich Čiernym Petrom. Nakoľko Ústavný súd napriek námietke rozhodol aj o tom, že ÚRSO je orgánom štátnej správy, tohto Čierneho Petra sa zrejme pokúsia posunúť práve do rúk štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo štát? Aké vyvodí dôsledky a komu pripíše zodpovednosť? Dovolím si napovedať. Jozef Holjenčík ako predseda ÚRSO bol na protiústavnosť vyhlášky, ktorú si sám napísal aj podpísal upozorňovaný ako domácimi výrobcami elektriny, tak aj zástupcami Európskej komisie. Na čelo ÚRSO ho na návrh vlády menoval prezident. Vláda ho tak zo zákona môže navrhnúť aj odvolať. Alebo sa funkcie môže vzdať aj sám. Takýto vzor nám však zo strany nominantov Smeru nateraz chýba. Pán Holjenčík, ukážte Robertovi Kaliňákovi ako sa správajú chlapi!

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Keď ma hneval stav vecí verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba, a tak som sa dal na politiku. Ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva som hľadal a ponúkal riešenia ako zvládnuť energetickú krízu, dnes to isté robím z parlamentu. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a expert strany SaS pre energetiku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu